Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

2 października 2014

Theraflu kaszel - jedyny syrop po 17:00



Już dawno żadna reklama nie podniosła mi tak ciśnienia jak spot Theraflu kaszel ! Wstrząsnęła mną mocno, a wiecie dlaczego? Ponieważ wykorzystuję niewiedzę farmaceutyczną większości ludzi. Czyli jak zwykle coś oczywistego jest podawane w formie nowości. Podobnie było w przypadku Ibupromu z infibitorem COX.

Zacznijmy od początku. Syrop Theraflu kaszel to nowość w aptekach. Seria Theraflu się rorasta. Do tej pory znaliśmy go w dwóch postaciach saszetek do rozpuszczania na objawy przeziębienia a także zapalenia zatok. Jako, że marka przyjęła się dobrze, producent wprowadza kolejne produkty z serii. Przyjrzyjmy się bliżej temu syropowi:

Skład Theraflu kaszel:


  • Butamirati citras 1,5mg/ml
Butamirat jest typowym składnikiem syropów przeciwkaszlowym. Wprawdzie jego mechanizm działania nie jest do końca poznany, ale wiemy, że działa:

  • przeciwkaszlowo, poprzez hamowanie odruchu kaszlu
  • rozrzesza oskrzela, co ułatwia oddychanie
Zastanawiacie się co mnie tak wzburzyło? Bo jak na razie wszystko brzmi super. Wzburzyło mnie hasło przewodnie reklamy. "Jedyny syrop, który można stosować po 17:00". Zróbmy mały wykład o syropach na kaszel.

Syropy:
  • syropy wykrztuśne (stosujemy do 17:00)
  • syropy przeciwkaszlowe (obojętne kiedy stosujemy)
Syropy wykrztuśne stosujemy przy kaszlu mokrym, aby rozrzedzić zalegającą wydzielinę i oczyścić drogi oddechowe z niej. Stosujemy do 17:00 ze względu na czas działania leku w organizmie. Zażycie po tej godzinie bynajmniej nas nie zabije. Za to nie pośpimy za dobrze. Kaszel będzie męczący.

Syropy przeciwkaszlowe stosujemy przy kaszlu suchym. A także na noc, gdy kaszel uniemożliwia zaśnięcie. Ich głównym przeciwwskazaniem jest....kaszel mokry. Gdy zażyjemy syrop przeciwkaszlowy na kaszel mokry, cała wydzielina zalegnie w oskrzelach i zapalenie murowane. Prawdziwym przekleństwem są tutaj multileki stosowane masowo na objawy przeziębienia. Zawierają w sobie składnik hamujący odruch kaszlu. I na własne życzenie serwujemy sobie zapalnie i antybiotykoterapię.

Zatem twierdzenie, że jakiś syrop jest jedynym, jaki można stosować po 17:00 jest po prostu bzdurą! Według mnie oczywiście. Dlaczego? Ponieważ na rynku mamy całą masę syropów przeciwkaszlowym, które funkcjonowały na długo przed Theraflu kaszel i jakoś też nie trzeba było patrzeć na zegarek przy stosowaniu.

Ja osobiście jestem troszkę przeciwnikiem syropów przeciwkaszlowych. Zazwyczaj na początku przeziebienia kaszel jest suchy, by następnie przejść w fazę mokrą. Naprawdę, nie będąc świadomym działania takich leków można sobie zrobić więcej szkody niż pożytku.

A oceniając, to syrop dobry;-)

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)

17 komentarzy:

  1. No tak. A wczoraj słyszałam jakąś reklamę w radiu też głupkowatą i miałam napisać do Ciebie ale już nie pamiętam co to był za preparat...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zatem czekam aż się przypomni:)

      Usuń
    2. Niestety nie mogę sobie przypomnieć, a radia bardzo rzadko słucham, więc pewnie już tej reklamy więcej nie usłyszę.

      Usuń
    3. Pewnie chodzi o jakiś lek na pamięć ;-)

      Usuń
  2. Co do takich dziwnych, denerwujących reklam jest jeszcze Polocard - jedyny z różową otoczką (!), polecają Ci inny lek, ale to Polocard jest TYM jedynym... Seriously?
    Przecież na tym również polega nasza praca - na polecaniu tańszych odpowiedników jak np. Aspifox.
    Cieszę się, że nie widziałam reklamy z Theraflu :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat w tej kwestii się nie zgodzę. Ale tylko w kwestii "Przecież na tym również polega nasza praca - na polecaniu tańszych odpowiedników jak np. Aspifox" - jeśli mogę, nie zamieniam. Odpowiednik nie zawsze ma tą samą biorównoważność co lek oryginalny. A co za tym idzie, albo ma trochę mniejszą siłę działania albo większą. Ale fakt, Polocard jedyny nie jest;-)

      Usuń
    2. Na temat biorownowaznosci to mozna doktoraty pisac wiec o tym sie nie spierajmy, bo kazdy robi jak uwaza i na podstawie jakich zrodel wyciaga wnioski. W tej reklamie przerazajacy jest jednak caly przekaz tego fragmentu. Zobaczcie jak on jest skonstruowany, Pewny siebie starszy pan dziarsko, wrecz wojowniczo mowi ze "polecali mi inne odpowiedniki, ale costam costam..." a jednoczesnie na reklamie widnieje napis zeby "nie zamieniac tego co poleci lekarz". Ja wiem ze jestem przewrazliwiony, ale do jasnej anielki od lat probojemy edukowac pacjentow ze sa odpowiedniki itd, a tu jedna glupia firma podcina nam skrzydla.
      A za tydzien przyjdzie repiszon od Polocardu i bedzie sie slinil zeby pakiet wypisac... Cale szczescie ze na moim terenie ten preparat bardzo kiepsko rotuje, wiec nie bede musial przeciez pacjentom na niego zamienial :D

      Usuń
    3. Nie spotkałam się, żeby na opakowaniu było napisane o przedłużonym uwalnianiu. Chętnie przestudiuję ulotkę Polocardu i czegoś podobnego - zamiennika. Czyli to czego uczyli mnie w szkole o obowiązku poinformowania o tańszych odpowiednikach jest już nieobowiązkowe czy dotyczy tylko leków na rp? Już się pogubiłam ;)

      Usuń
    4. Zatem zabieram się za reklamę Polocardu! :-)

      Usuń
    5. Authoualia - Według ustawy o refundacji, obowiązek poinformowania dotyczy leków i wyrobów refundowanych. (art 44. 1.)

      Usuń
    6. Dzięki za info. Dziś też się spytałam pani magister jak to z tym jest. Odpowiedziała mi to samo. Całe życie się człowiek uczy ;)

      Usuń
  3. Ten syrop ma zastąpić podobno Sinecod (ta sama firma i skład - nowa nazwa)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie może tak być. Tak samo jak Coldrex, który został zastąpiony Choligripem.

      Usuń
  4. Z kaszlem to zawsze jest problem. Wczoraj byłam pewna, że mam suchy, więc kupiłam w aptece syrop sosnowy, czyli przeciwkaszlowy. Dzisiaj już wydaje mi się, że mam mokry, czyli już pewnie nie powinnam go pić. I bądź tu mądry :)

    OdpowiedzUsuń
  5. muszą napisać, że to denerwujące, w czasie przeziębień i grypy. Jedynym dobrym syropem jest Tussipect, i dlatego chyba go nie ma, stał się na recepty. A z nowych rozrzedzające, Mucosolvan, Flavamed, do ssania Mucoangin (do godziny 17) oraz kapsułki o długim okresie działania z ambroksolem(wszystkie te rozrzedające)

    OdpowiedzUsuń
  6. Po godzinie 17 możesz pić syropy prawoślazowe jak Dicotuss

    OdpowiedzUsuń
  7. A ja zamiast stosować syropy, które maskują tylko objawy, stosuję fosidal, który przede wszystkim działa przeciwzapalnie, więc zdecydowanie szybciej się wraca do zdrowia

    OdpowiedzUsuń