Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

11 grudnia 2014

Xenna extra comfort - działa jak natura chciała!
Dziś poruszę ważny i życiowy temat. W kwestii fizjologii człowieka nie ma śmiesznych i głupich zagadnień. Regularne wypróżnienia to prawdziwy komfort, a kto zaznał problemu -w jedną bądź drugą z wiadomych stron, wie jakie to uciążliwe.

Omówię dziś reklamę, która używa modnego ostatnio w spotach odwoływania się do "natury". Mowa o leku na zaparcia Xenna extra comfort. Sama reklama jest "lekka i przyjemna". Dokładnie tak ją opiszę. Uśmiechnięta Pani tanecznym krokiem przemierza ulicę, w tle delikatny kobiecy głos nuci przyjemną dla ucha melodię. Wszystko jest zwiewne, przewiewne lekkie i radosne. A więc tak się czujemy po Xennie. Proszę nie mylić z Xanaxem;-) Lek Xenna w żaden sposób nie wpływa na nastrój.

Skład leku:


  • 20mg pochodnych hydroksyantracenu w przeliczeniu na sennozyd B

Brzmi zawile i tajemniczo. Już wyjaśniam mechanizm. Związek z tabletki, w jelicie grubym ulega rozkładowi przez bakterie do związku czynnego- reiny. Reina działa drażniąco na ściany jelit i wzmaga aktywne wydzielanie wody do światła jelit, zapobiegając jej wchłanianiu zwrotnemu. Masy kałowe ulegają rozluźnieniu. Jest to wskazane w kilku przypadkach, takich jak np bolesne hemoroidy.

Teraz przejdźmy do omówienia kilku haseł reklamowych. Po pierwsze: "To moc ziół zamknięta w specjalnej otoczce, która dyskretnie uwalnia od zaparcia". Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, lek Xenna extra comfort jest tabletką drażowaną. Tabletka drażowana to zwykła tabletka ale w otoczce cukrowej. Taka otoczka zazwyczaj ma na celu ukrycie przykrego smaku leku (np.Ibuprom), albo można dzięki temu nadać kolor gotowemu lekowi - psychologia tabletki (za którą już niedługo się zabiorę). Zatem jest to troszkę mylące stwierdzenie reklamowe, z którego można zrozumieć, że tabletka jest o przedłużonym uwalnianiu. Drażowanie jest najstarszym sposobem powlekania tabletek, ale nie słyszałam, żeby dzięki temu taka tabletka miała "specjalną" otoczkę. Ot, cukrową. Nic nowego.

Idziemy dalej. Czas działania. Bierzemy lek na noc, a rano "dyskretnie" uwalniamy się od problemu i witamy nowy dzień z uśmiechem. Senes, czyli roślina lecznicza użyta w leku, wykazuje działanie po 6 do 12 godzinach od podania. Zatem jest to prawda. Stosujemy preparat przed pójściem spać - ważne, aby stosować zgodnie z ulotką, tj. 1 tabletkę na dobę. Przy większym dawkowaniu skutki mogą być nieprzewidywalne. A na pewno nie za przyjemne...

Zostało mi ostatnie hasło. Hasło, które w sumie dało mi dużo do myślenia. "Działa jak natura chciała". Z jednej strony tak, jest to prawda. Mamy do czynienia z lekiem roślinnym, zatem nie chemicznym. Ale jest ten drugi aspekt. Czy zawsze naturalne to "lepsze" dla nas? Co jakiś czas powracam do tematu naturalnego magnezu. Dla przypomnienia Neomag naturalny magnez. Naturalny magnez to skała, jako źródło magnezu nie jest za dobrze przyswajalna. A pomyślny teraz o roślinach. Są rośliny jadalne, są rośliny lecznicze ale są i trujące. Taka trująca roślina też jest naturalna:-) Przecież stworzona przez naturę. A czy dla nas jest dobra? Różnie z tym bywa.

Dawno, dawno temu gdy naszą planetę zamieszkiwali ludzi pierwotni, mieli pewien system badania roślin. Jedna osoba z plemienia zjadała małą ilość nowej rośliny i obserwowała na sobie skutki. Jeśli nic się nie działo, testowała z większą ilością. Jeśli dalej nie było efektu- znaczyło to, że roślina jest jadalna. Pomyślmy teraz, jak taki senes zadziałał na takiego testera. Tak możemy się domyśleć:-) Zatem raczej do roślin jadalnych nie trafił, ale do leczniczych. Do sporadycznego korzystania.

To  świetnie, że lek Xenna jest naturalnego pochodzenia. Jednak nie jest moim pierwszym wyborem, gdy przychodzi pacjent z zaparciem. Jest wyborem jednym z ostatnich. Gdy opisywałam mechanizm działania, specjalnie podkreśliłam słowo "drażniący". Senes drażni jelita. To nie jest łagodne działanie. Poza tym, wraz z tą wodą, która przenika do światła jelita, uciekają też elektrolity,w  tym potas. Inna kwestia, to nadużywanie. Gdy zaczniemy stosować senes częściej, jelita przyzwyczają się do niego. Bez tego drażnienia finalnie już nie będą potrafiły same zacząć pracować nad regularnymi wypróżnieniami.

Istnieje wiele łagodniejszych i bezpieczniejszych preparatów, również naturalnych. Ale także sposobów. Zacznijmy od wypicia dodatkowych dwóch szklanek wody dziennie. Czasami problemy z jelitami wynikają po prostu z odwodnienia....

3 komentarze:

  1. Słuszne uwagi. Ja na szczęście nie mam problemów jelitowych :-).

    OdpowiedzUsuń
  2. Co by każdy farmaceuta informował nawet do znudzenia o ryzyku przyzwyczajenia, to by było dobrze. Z drugiej zaś strony Pacjentki (szczególnie one lubią zrzucać zbędny balast, sądząc, ze może schudną?) uparcie trwają w swoim przyzwyczajeniu, a potem przychodzą po maść na podrażniony anus. Mamma mia ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Można też laktulozę, czy Pani magister nie poleca? W mojem przypadku jedna dawka przywróciła naturalny rytm i naturalną... konsystencję.

    OdpowiedzUsuń