Zacznę od reklamy, która przewija się w telewizji od dobrych kilku miesięcy. Pewnie większość z was spotkała się z "jedynym naturalnym magnezem" o genialnej wchłanialności. Przyjrzyjmy się bliżej gamie Neomagów, których jest naprawdę dużo:
- Neomag Stres
- Neomag Young
- Neomag Skurcz
- Neomag Senior
- Neomag Sport
- Neomag dla pijących kawę
- Neomag przemęczenie
- Neomag forte
- Neomag cardio
Głównym składnikiem każdego z tych preparatów jest węglan magnezu. Co wiemy o węglanach? Są solami nieorganicznymi słabych kwasów. W wyższych dawkach działają jak środki przeczyszczające.
Aby magnez dobrze się wchłaniał, powinien być dostarczany w postaci soli, aby łatwo przeszedł w postać jonów i mógł się wchłonąć. Tlenki nie dysocjują na jony tak łatwo. Porównując związki, pod względem łatwości oddawania jonów metali w organizmie człowieka mamy:
1. Sole organiczne (mleczany, cytryniany, asparginiany) [najlepsze wchłanianie magnezu]
2. Sole nieorganiczne (węglany)
3. Tlenki [najgorsze wchałanianie]
W świecie ludzi zabieganych, pijących duże ilości kawy, zestresowanych, albo po prostu młodych, starych, aktywnych, przemęczonych preparaty z magnezem cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy jest sens zatem kupować produkt, który wchłania się średnio,a kosztuje względnie dużo w porównaniu z lepszymi produktami?
Według mnie nie. Trzeba przyznać, że kampania reklamowa jest mocna, reklama chwytliwa, a gama produktów szeroka i przyciągająca oko. A co do hasła: "bardzo dobra wchłanialność", cóż, polecam bystrym obserwatorom zobaczyć, że na dole ekranu pojawia się informacja odnosząca się do tej wchłanialności: "* w porównaniu z Neomag Forte". Tyle.
PRAWDA: w naturze magnez często występuje w postaci magnezu, jako skała:)
FAŁSZ: wysoka wchłanialność.
Przed spożyciem produktu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą;)
hej, to jest naprawde ciekawy post
OdpowiedzUsuńFajny pomysł na bloga, będę zaglądać :)
OdpowiedzUsuńA twórcą NeoMagu jest nie kto inny jak Aflofarm!
OdpowiedzUsuńNie mam nic do aflofarmu, ale jak widzę co rusz nowy hiperprodukt w aptece ich produkcji to mi się niedobrze robi. Zaczęło się od Restonum.
A co pani myśli na temat chelatow magnezu ?
OdpowiedzUsuńJoanna
Jaki magnez zatem Pani poleca? Przyznam, że do tej pory przyjmowałam Neo Mag Forte i jestem teraz zdezorientowana.
OdpowiedzUsuńZłapałem się za głowę gdy przeczytałem ten wpis.
OdpowiedzUsuńWęglan magnezu przy prażeniu (temp. 350 C) ulega rozkładowi na tlenek magnezu i dwutlenek węgla, zgodnie z równaniem:
MgCO3 --> MgO + CO2
Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek wodzie!
Tym samym wątpliwe jest to by w temperaturze pokojowej tenże węglan uległ rozkładowi, a suplementujący tym samym przyjmował tlenek magnezu.
Polecam "Chemię nieorganiczną" prof. Bielańskiego.
Pozdrawiam
Panie Adrianie,
Usuńdziękuję za wnikliwą analizę posta i uwagę. Wkradł się błąd i gościł dość długo:/