Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

17 listopada 2014

Czy wybierasz odpowiedzialnie? - Apap przeziębieniePozostajemy dalej w temacie przeziębienia i grypy. Dziś o reklamie leku, która każe nam się zastanowić nad naszym wybór. Czy nasz wybór jest odpowiedzialny?

Apap przeziębienie występuje w formie saszetek do rozpuszczania, tabletek musujących i kapsułek. Według producenta jest to odpowiedzialny wybór na grypę. Ważny jest też fakt, że nie podrażnia żołądka.

Skład preparatu:


  • Paracetamol 650mg
  • Witamina C 50mg
  • Fenylefryna 10mg

Jak widać skład jest prosty. Co wcale nie jest wadą. Mamy substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest też składnik przeciw katarowi.

Czy jest to wybór odpowiedzialny? Tak. Mimo, że hasło gdzieś mnie oburzyło na początku. Może jednak taki był zamiar pomysłodawcy spotu. Przykuwa uwagę nawet osób, które z lekami obcują na co dzień w pracy.

Dlaczego Apap przeziębienie to odpowiedzialny wybór?

  1. Lek zawiera paracetamol. Jest to dobra opcja dla osób chorujących na astmę i nadciśnienie. Jest to jedyny wybór da osób które maja problemy z żołądkiem. Ale nie jest to coś odkrywczego. Większość popularnych "saszetek" na przeziębienie jest oparta na paracetamolu.
  2. Jako substancję przeciwkataralną zawiera fenylefrynę. Jest to substancja nowszej generacji (w porównaniu z Feniraminą zawartą w Theraflu). Dzięki temu jest to dobry wybór dla kierowców, nie zaburza koncentracji, nie powoduje senności.
  3. Ma stosunkowo prosty skład jak na multilek. Na szczęście nie zawiera składnika przeciwko kaszlowi. Ten dodatkowy składnik może zrobić więcej szkody niż pożytku. Możemy nie dostrzeć, że kaszel przechodzi z fazy suchej w mokrą i cała wydzielina zostanie nam w dolnych drogach oddechowych, ponieważ regularnie będziemy hamować odruch kaszlu.

A więc skład jest dobry. Hasło reklamowe również jest trafne. Jedyne do czego mogę się przyczepić do synonimowe traktowanie przeziębienia i grypy. A to nie jest to samo. Nawet jak pacjenci często mówią o sobie, że mają grypę- w większości przypadków grypą to nie jest.

A oto małe porównanie przeziębienia i grypy:


Cechy charakterystyczne
Grypa
Przeziębienie
POCZĄTEK CHOROBY
NAGŁY, OSTRE OBJAWY
POWOLNY, ŁAGODNE OBJAWY
TEMPERATURA CIAŁA
WYSOKA >38
ZWYKLE NIEZNACZNA OK. 37
DOLEGLIWOŚCI STAWOWO- MIĘŚNIOWE
BARDZO CZĘSTO
RZADKO
SAMOPOCZUCIE
BARDZO ZŁE
UMIARKOWANIE ZŁE
KATAR
NIE ZAWSZE
BARDZO CZĘSTO
SUCHY KASZEL
CZĘSTO
RZADKO
CHRYPKA
RZADKO
CZĘSTO
POWIKŁANIA
CZĘSTO
RZADKO


Grypa ma nagły początek i galopujące objawy. Z godziny na godzinę będziemy czuć się co raz gorzej, aż wylądujemy w łóżku. Pacjent z grypą raczej nie przyjdzie sam do apteki. Co najważniejsze inne wirusy wywołują grypę a inne przeziębienie.

Zatem na przeziębienie jest to lek odpowiedzialny. Ale czy na grypę? Przy grypie nie zawsze występuje katar. Czy jest zatem sens brać lek ze składnikiem zwalczającym katar? Poza tym przy gorączce powyżej 38 stopni paracetamol może się okazać za słaby. Dla osoby dorosłej lepiej mieć w pogotowiu Pyralginę. Jak do tej pory jedyny lek bez recepty, który świetnie zbija wysoką gorączkę.

Podsumowując: na przeziębienie jest to dobry wybór. Na grypę niekoniecznie. I pamiętajmy przeziębienie nie jest synonimem grypy. To dwie inne choroby.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)

2 komentarze:

  1. Mnie ostatni raz dopadła grypa jakoś w wieku 14 lat, tak że aż mi brakowało siły by wstać z łóżka. Od tamtego czasu mam same kilkudniowe przeziębienia z raz na rok.

    OdpowiedzUsuń