Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

11 listopada 2014

Na uporczywy mokry kaszel- Bronchosol

źródło: bronchosol.pl

Dziś o dobrym syropie wykrztuśnym. Do tej pory głównie krytykowałam. A to wcale nie jest tak,że w aptece nic dobrego nie dostaniemy. Wychodzę z założenia, że dobre samo się obroni. Ale czasami trzeba dopomóc temu dobremu.

Mokry kaszel to częsty objaw. Zazwyczaj towarzyszy późniejszej fazie przeziębienia. Występuje także u palaczy, przy chorych zatokach i innych dolegliwościach. Polega na tym, że mamy nadprodukcję wydzieliny w dolnych drogach oddechowych. Wydzielina jest za gęsta i ciężko ją odkrztusić.

Syropy wykrztuśne rozrzedzają zalegającą wydzielinę. Mechanizmy są różne, tak samo jak jest wiele substancji stosowanych w lekach wykrztuśnych. W większości w aptece spotkamy się z chemicznymi lekami wykrztuśnymi:


 • ambroksol (Flavamed, Mucosolvan)
 • bromheksyna (Flegamina)
 • acetylocysteina (ACC, Fluimucil)
 • gwajafenazyna (Gwajakol)
Mało kto pamięta, że kiedyś stosowano jedynie zioła. Jeszcze a aptece do dziś można znaleźć takie pozostałości, czyli czyste, bądź złożone syropy ziołowe. Do takich syropów należą:

 • syrop prawoślazowy (działanie powlekające gardło- pomocny przy suchym kaszlu)
 • syrop z babki lancetowatej (działanie powlekające)
 • syrop z dziewanny (działanie powlekające, wykrztuśne)
 • syrop tymiankowy złożony (działanie wykrztuśne)
 • syrop sosnowy (działanie przeciwkaszlowe)
Przejdźmy do syropu Bronchosol. Jest to syrop oparty na dwóch ziołach. 

Skład:

 • wyciąg gesty złożony tymianku
 • wyciąg gęsty złożony pierwiosnka
 • tymol
Omawiane składniki spotkać także można w leku Sinupret, który opisywałam ostatnio. Tam też opisywałam ich działanie- sekretolityczne. Działanie to polega na wydzielaniu większej ilości płynnego śluzu w oskrzelach. Dzięki temu wydzieliła łatwiej przesuwa się po rzęskach nabłonka i jest odkrztuszana.

Leki ziołowe działają łagodniej, nie mają gwałtownego działania. Można je podawać dzieciom. Jako, że omawiany syrop działa wykrztuśnie- stosujmy go do 17:00, aby przespać spokojnie noc.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)

A pamiętacie jeszcze jak działa syrop? Stosujecie te mądre syropy?;-) Dla przypomnienia:źródło: kwejk.pl

13 komentarzy:

 1. Acetylocysteina to chyba to, co nadaje rosołowi leczniczych właściwości? :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Rosół zawiera cysteinę. Acetylocysteina to pochodna. Syntetyczna, chemiczna pochodna cysteiny. Nie wiem, jak to wygląda ilościowo w rosole, ale nie sądzę, aby w talerzu rosołu nalazła się dawka stosowana terapeutycznie w lekach z apteki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze syrop z sulfogwajakolem (Sirupus Kalii guajacolosulfonici/Sir. Sulfoguaiacoli)) i syrop z bluszczu (Hederasal) :D
  Samemu też można sporządzić jakąś miksturkę na maceratach i odwarach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taaaa... Gdyby w "ziołowym" syropie sosnowym nie było kodeiny, to nie działałby przeciwkaszlowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga. Sam wyciąg sosnowy, obecny w syropie działa wykrztuśnie. Zatem mamy dwa działania w jednym syropie

   Usuń
 5. Zawsze mnie zastanawiały te wszystkie syropy na kaszel mokry i suchy. To jest bez sensu podawać dwie odmiennie działające substancję... Taki thiocodin na przykład, to już w ogóle nie wiadomo na co jest. Co z tego, że sulfogwajakol nam wzmocni odruch kaszlu skoro kodeina go hamuje?

  OdpowiedzUsuń
 6. przy mokrym kaszlu daję fosidal. A to dlatego, że po pierwsze ułatwia odkrztuszanie, a po drugie działa przeciwzapalnie, więc nie dopuszcza do stanów zapalnych na przykład w oskrzelach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fosidal nie działa wykrztuśnie. Działa przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo. Odradzam przy kaszlu mokrym.

   Usuń
 7. No właśnie fosidal jest na kaszel mokry, bo leczy przyczynę mokrego kaszlu, czyli stan zapalny.

  OdpowiedzUsuń
 8. O ile mi wiadomo fosidal jest syropem przeciwzapalnym, więc nie blokuje kaszlu, tylko leczy jego przyczynę, czyli stan zapalny. I nie blokuje oczyszczania oskrzeli, lecz działa rozkurczająco na oskrzela.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak jest, a poprzez zmniejszenie wytwarzania wydzieliny i hamowaniu skurczu oskrzeli nie będzie napadów kaszlu. Jednak jak jest kaszel mokry, to trzeba wydzielinę rozrzedzić.

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas się niestety ten lek nie sprawdził. Jeśli miałabym polecić coś od siebie to jest to Dicotuss Baby. Naturalny syrop który mojemu dziecku pomaga na mokry i suchy kaszel. Poleciła mi go siostra i chociaż raz miała rację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I u mnie ten lek się świetnie sprawdza. Tego z artykułu jeszcze nie stosowałam ani u dziecka, ani u siebie. Dicotuss jest właśnie dlatego wygodny że można brać go na każdy rodzaj kaszlu. W obu szybko przynosi ulgę

   Usuń