Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

1 kwietnia 2015

Pokonaj ból odpowiedzialnie- Apap extraDziś słów kilka o leku, którego reklama podniosła mi ciśnienie, i nie tylko dlatego, że zawiera w składzie kofeinę;-) (taki żart aptekarski).
Ostatnimi czasy można zaobserwować, że twórcy reklam skupiają się na wynajdywaniu słów kluczy, albo tworzenia tajemniczych nazw, które przykuwają naszą uwagę. Po takich reklamach mamy wrażenie że w aptece pojawiły się zupełnie nowe preparaty przeciwbólowe, a jeśli nie nowe to wzbogacone "bajeranckimi" dodatkami o mega mocy (dla niewtajemniczonych przypomnijmy słynny inhbitor COX http://pogromcyreklam.blogspot.com/2014/02/ibuprom-z-inhibitorem-cox.html).

Apap jest znaną marką. Uważany jest za lek bezpieczny. I jest to zgodne z prawdą po części. Substancja czynna paracetamol jest bezpieczny dla chorych na chorobę wrzodową żołądka, może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Gorzej się przedstawia sytuacja dla osób które chciałby zastosować ten sprawdzony lek na kaca, albo w niedalekim odstępie czasowym od spożywanego alkoholu. Lek ten przestaje być bezpieczny a jest wręcz bardzo toksyczny dla wątroby.

Ale miało być o Apapie extra i skokach ciśnienia:-) Apap extra oprócz paracetamolu zawiera tajemniczy aktywator, który zwiększa moc przeciwbólową nawet o 40%. Według reklamy można lek spożywać nawet na czczo!!!
Tajemniczym związkiem jest kofeina. Faktycznie jest aktywatorem leków przeciwbólowych. Przyspiesza ich działanie i zwiększa moc działania. Nie jest to jakaś spektakularna nowość, a wręcz tzw.odgrzewane frytki. Na rynku jest wiele preparatów zawierających kofeinę. Bardziej przyczepię się do aspektu łykania leku na czczo oraz hasła przewodniego reklamy "pokonaj ból odpowiedzialnie". Odpowiedzialnie, czyli mądrze. Coś mi tu nie pasuje...

Dla wnikliwych, po podaniu informacji o spożyciu leku na czczo, pojawiła się magiczna gwiazdka, oraz odniesienie do tekstu wręcz niewidzialnego, w którym jest dopisek "*wynika z właściwości paracetamolu". Paracetamolu? OK. Faktycznie, sporadyczne (ale nie regularne) spożywanie na pusty żołądek nie powinno za bardzo go sponiewierać, ponieważ paracetamol nie posiada właściwości przeciwzapalnych, stąd brak działań niepożądanych typowych dla innych leków przeciwbólowych.
A co z kofeiną? Co wiemy na temat picia kawy na czczo? Według mnie, to już może trochę podrażnić żołądek i wywołać wiele nieprzyjemnych doznań zgagopodobnych.

I jeszcze kilka ciekawych mądrości zaczerpniętych wprost z charakterystyki produktu leczniczego:
Podawanie Apapu Extra razem z hormonami tarczycy (które stosuje się na czczo) może nasilić częstoskurcz. Natomiast doustne środki antykoncepcyjne zwalniają metabolizm kofeiny.

PRAWDA: aktywator zwiększający moc przeciwbólową leku
FAŁSZ: odpowiedzialnie, czyli na czczo.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą;-)


9 komentarzy:

 1. Trafiłam tu bezpośrednio z Google ponieważ zainteresował mnie ten aktywator. Nigdy wcześniej nie sprawdzałam składników leków z reklam ale od słynnego inhibitora COX, gdzie widząc tą reklamę oplułam się ze śmiechu, mam taki fetysz. Przeważnie to świetna zabawa. Ciekawe informacje, humor przedni i cieszę się że trafiłam na tą stronę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że wróciłaś do krótkiego podsumowania prawda/fałsz :-). Ja apapu nie biorę odkąd kiedyś usta mi po nim tak mocno napuchnęły, że musiałem do szpitala jechać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrym przykładem jest też reklama Magne B6 z kofaktorem, czyli z witaminą B6, która w nim była od zawsze i jest też we wszystkich innych magnezach na rynku. No ale tylko wskazany lek jest z kofaktorem, a inne mają jakąś byle witaminkę :D Dobre, hahaha.
  M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam jakieś dziwne wrażenie, że już to gdzieś czytałam... Znaczy, nie gdzieś, a raczej tutaj ;) Albo to prima aprilis, albo coś mi się miesza w głowie. No przysięgłabym, że czytałam o tych hormonach tarczycy z kofeiną i częstoskurczem. A zapamiętałam, bo sprawdzałam na sobie ;) A raczej sprawdzam codziennie, bo bez kawy nie żyję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrażenie prawidłowe:) powyższy wpis jest uaktualnioną i lepszą wersją poprzedniego wpisu o Apap extra, a częstoskurcz nadal pozostaje aktualny stąd pozostał.Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Uff, czyli z moją głową wszystko w porządku :) Szczerze mówiąc, to myślałam, że to żart na prima aprilis, drugi raz ten sam wpis i ciekawe czy się czytelnicy zorientują ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń
  3. :-) małą formą prima aprilis też to było, ale i testem na ile uważnie czytelnicy czytają moje posty. Jestem bardzo podbudowana faktem, że aż tak dokładnie:-D dziękuje.

   Usuń
 5. eh ten paracetamol i alcohol.... tyle osob mowi o interakcji a nikt nie jest w stanie podac na to zadnych dowodow czy nawet wyjasnic skad bierze sie ta "toksycznosc"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowody są i to solidne. Paracetamol i alkohol metabolizowane są przez ten sam enzym w wątrobie.Jeśli wątroba jest zajęta metabolizowaniem alkoholu, paracetamol nie jest rozkładany w niej do neutralnych metabolitów, tylko toksycznie uszkadza komórki wątroby.

   Usuń