Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

3 listopada 2016

Flegamina z formułą Anti-glue

źródło: conakaszel.pl

Taka ciekawostka na dziś: znany od lat na rynku lek, nagle zyskuje "nową" formułę. Czy zmienił się skład? Co to za formuła wzbogaciła syrop znany większości Polaków?

Nowa reklama Flegaminy jest całkiem przyjemna do oglądania. Mama doradza co wybrać. A to kurtkę, a to buty, a to mężowi syrop na kaszel produktywny (mokry). Ciekawszy moment pojawia się, gdy dowiadujemy się, jak lek działa. Rozrzedza wydzielinę oraz odkleja ją...dzięki formule Anti-glue. Czym jest ten magiczny dodatek, który otrzymał uroczą angielską nazwę?

Skład syropu Flegamina (miętowy oraz malinowy):


 • chlorowodorek bromheksyny 4mg/5ml

dawkowanie:

 • dzieci w wieku 7-12 lat 5ml syropu 3x na dobę
 • dzieci >12lat i dorośli 10ml syropu 3x na dobę
Uwaga u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Lek może nasilić objawy.

Bromheksyna to znany lek o działaniu wykrztuśnym, często stosowany w przebiegu przeziębienia, któremu towarzyszy objaw tzw. kaszlu mokrego. Substancja ta działa mukolitycznie, czyli upłynnia gęstą, lepką wydzielinę jaka gromadzi się w oskrzelach. Dodatkowo zwiększa się ilość wydzieliny a jej lepkość się zmniejsza. Pomaga to w oczyszczeniu oskrzeli. Lek ten nasili kaszel, jednak będzie on miał działanie produktywne, oczyszczające. Dlatego nie zaleca się stosowania Flegaminy późnym wieczorem, czy na noc, gdyż kaszlu nie uspokoi. W tym celu, jeśli kaszel mocno męczy lepiej sięgnąć po syrop przeciwkaszlowy lub powlekający, aby spokojnie się wyspać.


Ważne jest aby podczas kuracji, ale także podczas trwania przeziębienia (już od pierwszych objawów) dbać o odpowiednie nawodnienie. Dobrze nawilżone błony śluzowe to sprawny układ obronny przed patogenami. Poza tym jest to istotne dla prawidłowego funkcjonowania leku. 

Zatem powracając do ciekawej formuły Anti-glue...ktoś zdecydowanie przesadził. Czyżby potrzeba wyróżnienia, czy wybicia się w reklamie ponad inne reklamowane syropy sprawiła, iż powstało dziwne hasło, przykuwające uwagę a tak naprawdę nic nie wnoszące? To tak jakby zwykły lek przeciwbólowy zawierający paracetamol zareklamować, jako "Paracetamol z formułą anti-pain". Po co określać podstawowe działanie leku sztucznie nazwaną formułką? Mieliśmy już przykład Ibupromu z inhibitorem COX który z farmakologicznego punktu widzenia jest inhibitorem COX, A teraz mamy Flegaminę z formułą Anti-glue ;)

Podsumowując: lek dobry, znany i z powodzeniem stosowany przy kaszlu produktywnym. Reklama sympatyczna, tylko hasło głupie. Nie znajdziemy we Flegaminie wspominanej formuły, bo po prostu substancja czynna tego leku właśnie tak działa: "odklejająco" na zalegająca wydzielinę. Tylko czy "formuła odklejająca" brzmiała by równie dobrze?;) Ot, takie chwyty marketingowe.

Dla ciekawych i wnikliwych, tutaj znajdziecie odpowiedź producenta, w sprawie wspomnianej formuły:
http://mgr.farm/opinie/formula-anti-glue-czyli-o-tym-jak-celowo-wprowadzic-pacjenta-w-blad?page=1

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą.

Swoje ciekawe propozycje równie uroczych formuł piszcie w komentarzach;)

11 komentarzy:

 1. Flegamina dobry lek>??A po co nia truć wtarobe, skoro można wziąć odrazu(tańszy i szybciej działajaący) ambrosol, w który substancja flegaminy najpierw musi byc przekształcona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytał cały tekst i nie zrozumiał?

   Usuń
 2. Ależ paracetamol z efektem anti-pain trochę robi APAP w nowych reklamach, gdyż jest "TERAZ na ból napięciowy". Aż wyguglałam co to jest ten tajemniczy ból napięciowy, i dowiedziałam się, że to ten najczęściej występujący. LOL!

  A może coś na temat Ibupromu RR? Zastanawiam się, co to RR znaczy (rewolucyjny rdzeń? rekordowy?) i czy rzeczywiście jest jakiś nowy, czy to kolejny chwyt marketingowy.

  Przepraszam jeśli jest komentarz dwa razy, ale nie wiem czy działało za pierwszym razem, bo muszę włączać wszystkie ciasteczka i wyłączać wszystkie adblocki xP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, komentarz dotarł, sztuk jeden :) Przyjrzę się nowemu Ibupromowi...

   Usuń
 3. 30 lat temu flegamina byla tylko na recepte. Stosowac pod nadzorem lekarza. Czyżby sklad się zmienil?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że skład dalej jest ten sam, jedynie rejestracja się zmieniła z leku na receptę na OTC. Takich przykładów jest co raz więcej: ACC, Neosine, Furagin...

   Usuń
 4. Mnie zawsze szlag trafia, jak słyszę w jakiejś reklamie "ekstrakt z Vitis vinifera" czy coś takiego. Nie można po ludzku powiedzieć, że to winorośl? Czy może to jakaś specjalna winorośl?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to bardzo drażni. Zwłaszcza, że takie mądrości zazwyczaj dotyczą suplementów diety. Może chcą dodać sobie nazwami łacińskimi nieco prestiżu? W końcu łacina to cecha typowa leków.

   Usuń
 5. A propos bardziej zrozumiałych sformułowań...czy nie lepiej brzmi po prostu Anti-Glut?;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam takie pytanie. w pierwszej wersji reklamy było żeby wybrać buty "te z futerkiem", obecnie jest "te cieplejsze".Czym spowodowana zmiana?

  OdpowiedzUsuń
 7. Poprawnością polityczną. Pewnie "zieloni" się doczepili.

  OdpowiedzUsuń