Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

29 grudnia 2015

Medicitum - bariera przed wirusami


źródło: moje własne;)

Moda na czystka trwa już jakiś czas. do tej pory dostępny był w dwóch postaciach: albo zioła sypanego albo herbatki fix. Pewien producent poszedł o krok dalej. Stworzył tabletki do ssania. I tak powstał preparat będący barierą przed wirusami i bakteriami. Brzmi świetnie. Czy jednak zadziała tak?

Reklama już pojawiła się w telewizji. Tym razem odstąpię od jej omówienia. Widziałam ją raz, wpadło mi w ucho magiczne hasło "bariery" przeciwwirusowej w okresie przeziębieniowym i postanowiłam temat bardziej zgłębić.

Skład preparatu Medicitum:


 • 75 mg ekstraktu z czystka ( Cistus incanus)

Zalecane dziennie spożycie: 2 tabletki 4 razy dziennie dla dzieci od 12 roku życia i dorosłych

Według producenta wyrób medyczny Medicitum zawiera ekstrakt z czystka. A czystek posiada polifenole.A z kolei polifenole "ze względu na swoje duże rozmiary" są zdolne do utworzenia bariery na błonach śluzowych. Idąc tym tropem dalej, dzięki tej barierze ani wirusy ani bakterie nie przenikają do naszego organizmu i nie mogą się namnażać. Producent zaleca stosowanie w celu zapobiegania przeziębieniom, w okresach występowania przeziębienia i grypy, oraz przed podróżą a także przy początkowych objawach infekcji takich jak pierwsze oznaki bólu gardła. Brzmi jak hit. Coś co chroni i jest naturalne. 

A ja to widzę troszkę bardziej rozwlekle niż producent. Po pierwsze czystek jak najbardziej zawiera polifenole (kwas egalowy i galusowy). Są to duże cząsteczki, ale bardziej istotna jest ich zdolność do tworzenia kompleksów z białkami. Dzięki temu mogą połączyć się np z mikroorganizamami jak i z naszymi komórkami w celu utworzenia ochronnej warstewki. Związki te najczęściej stosowane są w dolegliwościach jelitowych (biegunka) a także w schorzeniach skóry i błon śluzowych. Zatem w momencie gdy te polifenole będą w naszej jamie ustnej, to faktycznie wtedy będzie to pewien rodzaj ochrony. Ale należy pamiętać, że za każdym razem nie należy nic jeść ani pić przez minimum 30 minut, po zastosowaniu takiej tabletki do ssania. Aby nie zniszczyć i nie spłukać owej bariery,

Następna sprawa to stosowanie preparatu gdy już czujemy pierwsze objawy przeziębienia. Czy wtedy ma to sens? jeśli zaczyna gardło boleć, to zazwyczaj do infekcji doszło jakieś 3 dni temu. Czyli przez ten czas wirusy swobodnie mnożyły się w naszym organizmie. Mogły na przykład wniknąć przez nos, a tam ze spływającą wydzieliną po tylnej ścianie gardła właśnie dotrzeć do niego. Co zatem da zastosowanie takich tabletek wtedy? Ano tyle, że zadziała "powlekająco" na te wszystkie małe ubytki w błonie śluzowej w gardle. Pomocniczo zadziała aby nie doszło do nadkażenia bakteryjnego.

A zastosowanie w celu zapobiegania przeziębieniom? Biorąc pod uwagę, że wirusy wnikają nie tylko przez jamę ustną ale i przez nos różny może być rezultat. Poza tym sezon przeziębieniowy trwa jesień i zimę. Zatem przydałoby się zastosowanie długotrwałe. Szkopuł tkwi w fakcie, iż producent wyraźnie zaznacza, że ten produkt nie jest do stosowania długotrwałego.

No to jak to zrobić aby to miało sens? Chyba pozostaje pić herbatę z czystka :) jest całkiem smaczna. Zawiera wiele dobroczynnych związków, między innymi wspomniane polifenole. Czystek ma działanie antyoksydacyjne i prozdrowotne. I można go stosować długotrwale w odróżnieniu od nowości w tabletkach. A jak się uchronić przed przeziębieniem? Przede wszystkim często myć ręce w cieplej wodzie z mydłem. Niestety większość nieproszonego towarzystwa właśnie za pośrednictwem rąk się przenosi na nasze błony śluzowe. Wystarczy, że zarażona osoba podzieli się swoimi wydzielinami np poprzez często używany przedmiot a my dotykając go już mamy na dłoniach piękne wirusy, które np poprzez potarcie nosa już dostają się na nasze błony śluzowe. (Mam swoją teorię spiskową, że terminale płatnicze są skupiskiem wszelkiej zarazy...)

Czy warto sięgnąć po Medicitum?  To trudne pytanie. Ja zawsze będę stawiać na naturę, ale nie tą w tabletkach, a w ziołach do zaparzenia :)

Dla bardziej ciekawych tematu polecam artykuł na temat czystka:

A także stronę producenta:

7 komentarzy:

 1. A propos tworzenia bariery. Jeden znajomy chwali się własną metodą poskramiania zakażenia, używając płukanek z dentoseptu do tworzenia bariery chroniącej gardło przed naciekającym z nosa świństwem. Czy w Twojej opinii ma to rzeczywiście sens?

  //gjon

  OdpowiedzUsuń
 2. Leki na wszystko, na to żeby się obudzić, żeby zasnać, żeby mało zjeść i żeby nie dać się grypie :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż, czystek jest teraz taki modny, że głupio byłoby stracić tę okazję przez A...m?

  OdpowiedzUsuń
 4. 8 tabletek dziennie zapobiegawczo ? ! :-) chyba też wolę herbatkę ziołowa

  OdpowiedzUsuń
 5. Terminale płatnicze pewnie są. Dlatego lepiej używać karty zbliżeniowej ;) (tak wiem pin powyżej 50 zł i tak trzeba dotknąć, ale mniej) Ale mimo wszystko terminale to mniejsza wylęgarnia zarazków niż gotówka. Je się chociaż myje, a kto umył kiedykolwiek stówkę (poza wypraniem w kieszeni ;)?

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejną wylęgarnią są rurki (+trzymadełka ) w autobusach i koszyki oraz wózki w hipermarketach .

  OdpowiedzUsuń
 7. Słusznie zauważyłaś - forma tabletek do ssania i działanie miejscowe preparatu jakie sugeruje producent to jakieś nieporozumienie. Sama sie zastanawiam skąd takie zainteresowanie czystkiem pomimo braku sensownych badań. Może to nazwa sama w sobie jest magiczna? Czystek czyli wszystko wyczyści i dzięki niemu nasz organizm będzie czysty i wolny od wszelakich patogenów? :) na pewno lepiej brzmi niż Dziurawiec:p
  Nie jestem zwolenniczką 'leczenia się' niezbadanymi preparatami ale coraz częściej słyszę pozytywne opinie pacjentów mojej apteki na temat tego zioła. Wiem jedno, picie czystka na pewno nie zaszkodzi:)
  Poszperałam trochę w badaniach na temat czystka i ogólnie pozyskiwania polifenoli z roślin. Jeśli kogoś zainteresuje temat zapraszam do poczytania jak przygotować poprawnie napar z czystka aby uzyskać największe stężenie substancji czynnych- wystarczy kliknąć w mój nick. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń