Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

30 listopada 2015

Ibum express

źródło: www.hasco-lek.pl


Omówię dziś zastanawiającą reklamę leku. Cały czas mam mieszane uczucia co do formy jej przekazu jak i grupy odbiorców. Podzielę się z wami moimi wątpliwościami.

Reklama Ibum express ewidentnie dedykowana jest dla kobiet. W pierwszej części pokazane są panie w różnych sytuacjach życiowych, które powodują ból. Mamy depilację woskiem, robienie tatuażu, wspinaczkę górską czy po prostu spacer na szpilkach po bruku oczywiście zakończony możliwością skręcenia kostki. Jest też pani z noworodkiem w ręku, jakby niedawno po porodzie. Przekaz prosty, wiele robimy dla siebie ale także dla innych." Kobiety zniosą wiele rodzajów bólu,ale ból głowy nie jest im do niczego potrzebny." I tutaj pani pilot szybowca, podczas lotu, grzebie w kieszeni w poszukiwaniu leku, po czym połyka kapsułkę bez popijania. Twardzielka. W ostatniej części dowiadujemy się, że Ibum express to płynna kapsułka która z maksymalną siłą uderza w ból.

Skład leku Ibum express:


 • 400mg ibuprofenu

Ibuprofen to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W prezentowanej w reklamie formie występuje w maksymalnej dawce dostępnej bez recepty, czyli 400mg. Zatem odnośnik "kapsułka, która z maksymalną siłą uderza w ból" jest poprawny pod względem dawki. Jeśli chodzi o moc przeciwbólową to inna sprawa. Istnieją mocniejsze leki przeciwbólowe. Wszystko zależy od rodzaju bólu a także kondycji pacjenta, który taki lek ma zażywać. Lek występuje w formie kapsułek zawierających płynna substancję czynną. Taka forma szybciej rozpadnie się w żołądku w porównaniu z klasyczna tabletką, a co za tym idzie szybciej rozpocznie swoje działanie.

Po takiej reklamie nasuwa się wręcz pytanie, czy przy bólu związanych chociażby z depilacją trzeba wziąć tabletkę z najwyższą na rynku dawką? Sądzę, że przy tak krótkotrwałym rodzaju bólu, raczej tabletki przyjmować nie należy, a jeśli jest taka potrzeba to spróbować z dawką mniejszą. Albo zmienić technikę depilacji jeśli nie tolerujemy bólu. Będzie zdrowiej.

Moje największe obawy dotyczą obrazu pani z noworodkiem. Scena w reklamie wskazuje na niedawny poród. W mojej opinii taki przekaz może wprowadzać w błąd. Substancja czynna leku Ibum express, czyli ibuprofen jest przeciwwskazana w III trymestrze ciąży a podczas karmienia piersią niezalecany. W trakcie karmienia piersią ogólnie stosowanie leków jest niezalecane, lub powinno być ograniczone do minimum, a każdorazowe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą. Ponadto w tym okresie należy unikać leków w dawkach maksymalnych, a należy je stosować w najmniejszych skutecznych. W przypadku ibuprofenu jest to dawka 200 mg. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Ibum express, podczas karmienia piersią: "W przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki, szkodliwy wpływ na niemowlęta wydaje się mało prawdopodobny. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie ibuprofenu należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią." Kreowanie tego leku jako remedium na wszelkie kobiece rodzaje bólu nie jest prawidłowe. Wysłałam w tym temacie skargę do Komisji Etyki Reklamy. 

Oczywiście lek może być spokojnie stosowany przez mężczyzn. Ibuprofen działa na obie płcie.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą ;)

źródła:


 • Leki Współczesnej Terapii, J.Podlewski
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibum


18 komentarzy:

 1. Ja mam inną wątpliwość, mianowicie czym różni się zwykły IBUM od wersji EXPRESS? Obydwie tabletki mają w sobie płyn. Na oko wyglądają tak samo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnią się dawką. Ibum zawiera 200mg a Ibum express 400mg ibuprofenu.

   Usuń
 2. Reklama dźwignią handlu. Przy okazji mam zapytanie o syrop PYRAMIDONEK . Na ile faktycznie jest naturalny i czy polecacie dla dzieci ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba najlepszy wpis jaki czytałam na Pani bloogu. Będąc u rodziców widziałam tą reklamę (jak dobrze że nie mam telewizji swoją drogą)- również miałam podobne wrażenia. Takie reklamy skłaniają do zażywania leków przy każdej okazji- brakowało mi tam jeszcze tylko sceny regulacji brwi albo poparzenia języka gorącą herbatą. O scence z noworodkiem aż strach wspomnieć, jak Pani słusznie zauważyła. Moja refleksja to częste komentarze pacjentów (pracuję w szpitalu) przy podaży i.v. Paracetamolu czy Pyralginy, a nawet Ketonalu po zabiegu operacyjnym: po co mi to pani daje- takie coś to ja mogę sobie sam w aptece kupić! Morfinę to już prędzej a nie takie byle co! Lucy

  OdpowiedzUsuń
 4. Większość tych reklam niestety namawia ludzi do brania coraz to większych dawek leków, nieważne czy jest to konieczne, czy też nie, w końcu firmy farmaceutyczne mają leki na choroby, których jeszcze nie wymyślono ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Reklama ma jasną kompozycję. W dwóch częściach przedstawione są dwa kompletnie odmienne rodzaje sytuacji. Wyraźnie są one postawione w opozycji do siebie. "Kobiety zniosą wiele rodzajów bólu ALE ból głowy nie jest im do niczego potrzebny".
  Będąc średnio inteligentnym człowiekiem i mając fonię w swoim telewizorze zrozumiałem przekaz.
  Nie znoszę czepiania się!
  A w razie czego to po to farmaceuta stoi za pierwszym stołem, żeby pacjenta oświecić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczytany w internecie pacjent nie zawsze życzy sobie porady farmaceuty a tym bardziej "oświecenia".

   Usuń
  2. zgadzam się autorka czepia się a nie rozumie treści reklamy

   Usuń
  3. Widać, że autor komentarza nie miał do czynienia z pacjentem w aptece.
   Sam obejrzałem bez fonii, reklamy zupełnie nie zrozumiałem..

   Usuń
 6. Jest spora grupa artykułów np. na pubmedzie, gdzie ibuprofen jest dopuszczalny jako środek przeciwbólowy podczas karmienia piersią. W standardowych dawkach terapeutycznych. Natomiast co do używania w III trym. ciąży - ibuprofen ułatwia zamykanie przewodu Botalla i stąd właśnie dość bezwzględny zakaz używania go w tym okresie ciąży.
  A ktoś, kto zaleca wcześniejsze zakończenie karmienia piersią z powodu przyjmowania leku powinien wrócić na studia i poczytać troszkę publikacji w obcych językach. Wiele lekarstw można zastąpić łągodniejszymi, bądź słabiej migrującymi do mleka. Ale wiedza na ten temat wymaga czytania i poszukiwania - na co wielu ludzi nie chce sobie pozwolić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaprezentowany cytat odnoszący się do wcześniejszego zakończenia karmienia piersią pochodzi bezpośrednio z charakterystyki produktu leczniczego Ibum Forte: http://leki-informacje.pl/jamnik/img/galeriaplikow/2/Chpl_ibum_forte.pdf

   Usuń
  2. To nie był przytyk w Twoim kierunku, autorko bloga, ale zdecydowanie w kierunku producenta i jego asekuracyjnego i nie rzetelnego zapisu. Twojego bloga lubie- i jezeli przez Ciebie choć jedna osoba łyknie o jedną zbędną pigułę mniej- to jest to ogromny sukces.

   Usuń
 7. Po pierwsze nazwa i obrazek: "express" w nazwie oraz pęd na obrazku dotyczą prędkości (dużej szybkości). Jeśli mówimy o leku przeciwbólowym, to rozumiem, że - nawet jeśli o tym nie wspomniano w reklamie - firma chce, by odbiorca zapamiętał, że ten lek działa... ekspresowo! Niestety, podanie doustne leku (substancji), nawet w postaci płynnej, nie wytrzymuje z szybkością działania przy podaniu w postasci wstrzyknięcia, w postaci doodbytniczej, podjęzykowe czy wziewnej, a kto wie, czy nie przezskórnej! W tym ujęciu "informacja" jest oszustwem. Szybkość działania leku (substancji) w postać "kapsułka płynna" - jak w tekście powyżej - można porównywać tylko z szybkością działania innych postaci doustnych (stałych, płynnych, czystych, z dodatkami np. alkoholem itp. itd). Niestety, w informacji zawartej w reklamie tego nie ma.
  Po drugie szybkość działania - ogólnie: zależy od szybkości pokonywania barier oraz szybkości wchodzenia w reakcje na poziomie biochemicznym. O barierach cośtam wspomniałem powyżej, i choć można by był powiedzieć dużo więcej, to tutaj wystarczy nam to, na co już zwróciłem uwagę. Rozważając szybkość wchodzenia w reakcje biochemiczne wiadomo z badań nad innymi substancjami, że ma na to istotny wpływ izomeria (np. optyczna) cząsteczki jak i rodzaj soli (sodowa, potasowa, amonowa...), jeśli rozważamu dzianianie tego typu substancji. Czy takie różnice dają zauważalny efekt? Jak najbardziej, i to wyraźnie. W przypadku Ibum Express producent nic nie mówi, czym różni się "nasz" Ibum Express od Ibum Forte: oba leki są w tej samej dawce i oba w postaci tzw. kapasułek miękkich. Różnicą na pewno jest w cenie (1,35 zł za 12 tabl, na korzyść - wiadomo). Nie zdziwiłbym się, gdyby szybciej od Ibum Express dział Ibum Forte w postaci zawiesiny doustnej.
  Wg mnie firma Hasco-Lek, która ma zarejestrowanie z 10 postaci Ibum'u - ibuprofenu czystego lub z dodatkami, oraz ziołowe plastry o nazwie Ibum ICE oraz Ibum ICE XL, najwyraźniej kombinuje, planując zapewne wycofywać sukcesywnie z rynku tańsze produkty. Proponuję porównać Ibum Grip i Ibum Zatoki. Tylko ziołowe Ibum ICE oraz ICE XL różnią się istotnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Pani bloga uwielbiam i czytam regularnie, ale tym razem mam wrażenie, że tylko ja zrozumiałam przekaz reklamy. Dla mnie jest on jasny: depilacja, tatuaż, wysokie obcasy, noworodek (niedawny poród) i hasło, że kobiety ZNIOSĄ wiele rodzajów bólu. Czyli właśnie przedstawione rodzaje bólu - związane z depilacją, tatuowaniem, porodem, chodzeniem w szpilkach - kobiety znoszą "bez wspomagaczy", jak Pani napisała, dla siebie bądź innych. ALE! ból głowy NIE JEST kobietom do niczego potrzebny i wtedy należy zażyć tabletkę. Hasło w sumie głupawe, ale raczej jasne (chyba?). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Pani farmaceutka nie zrozumiała reklamy :-/ Oni zalecają tylko na ból głowy !!!

   Usuń
 9. Świetna inicjatywa, warto poczytać o skuteczności jakiegoś leku nim się go zakupi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z Panią Joanną, jakoś nie odebrałam tej reklamy w ten sposób, kobieta zniesie każdy rodzaj bólu - to jest przedstawione w reklamie a nie że zażywa tabletkę przeciwbólową na chodzenie w szpilkach czy przy porodzie, tylko że zniesie ten ból a na ból głowy zażywa tabletkę... i tyle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrozumiałam reklamę tak: znoszę dużo bólu i muszę go znieść np decydując się na szpilki lub tatuaż.
   Ale jak przychodzi ból głowy i ma mnie zatrzymać, to wtedy mogę skorzystać z leku.

   Usuń