Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

8 października 2015

Prognostil dobra prognoza na złą pogodę


źródło: lekosfera.pl

Nic tak nie wzbudziło waszego zainteresowania jak właśnie suplement diety na złą pogodę. Dostałam całą masę maili, wiadomości a nawet ustnych próśb, aby własnie ten preparat opisać. Oto i on zatem. Prognostil.

Reklama imituje prognozę pogody, jednak pani prowadząca raczej nie wygra konkursu na pogodynkę miesiąca. Również to, co dzieje się pogodowo na mapie Polski sprawia, że brwi wędrują baaardzo wysoko i człowiek się zastanawia czy to już Armagedon. Wiatry zmienne, ciśnienie spada na łeb, na szyję, zachmurzenie duże. Jak nic listopad! Zatem pogoda do kitu, a pani pogodynka informuje jak to zjawisko wpłynie na nasze samopoczucie. Fala złego samopoczucia, senności, rozdrażnienia i spadku koncentracji. Na odsiecz przybywa nowy suplement Prognostil. Pomoże pozostać w dobrej formie pomimo złej pogody.
"Prognostil spowoduje nadejście frontu dobrego samopoczucia, aktywności i radości do życia" - brzmi znajomo...czyżby antydepresanty :D ?

Skład preparatu Prognostil  (2 tabletki):


 • wyciąg z korzenia traganka błotnistego 200mg
 • wyciąg z korzenia różeńca górskiego 112,4mg
 • wyciąg z owoców cytryńca chińskiego 80mg
 • wyciąg z korzenia żeń-szenia 40mg
 • wyciąg z gorzkiej pomarańczy 25mg
 • ekstrakt z korzenia goryczki 20mg
 • wyciąg z krokusa uprawnego 15mg
 • magnez 60mg
 • witamina B6 1,4mg
dawkowanie: 2 tabletki dziennie.


Traganek błotnisty to roślina o właściwościach adaptogennych, wzmacniających i immunostymulujących. Cytryniec chiński również posiada właściwości wzmacniające. Są to typowe rośliny medycyny chińskiej.
Żeń-szeń wskazany jest w okresach rekonwalescencji, zmniejszonej tolerancji na wysiłek fizyczny a także psychiczny, w stanach wyczerpania. Aby tak działał zaleca się dawkowanie 80-350mg na dobę przez okres 1-2 miesięcy. Zatem żeń-szenia mamy za mało.
Różeniec górski stosowany jest w celu zwiększenia wytrzymałości organizmu, odporności. Podnosi kondycję organizmu. Ale aby tak działał jego dawka dobowa powinna być na poziomie około 600mg (najlepiej opisał to mój kolega bloger, robiąc przegląd publikacji naukowych nt Różeńca) Zatem znów za mała ilość aby zadziałała.
Kolejnym surowcem wpływającym na stan emocjonalny i zmęczenie jest szafran. W tym wypadku również znam preparaty które mają znacznie więcej tego składnika.
Ciekawostką jest dodanie gorzkiej pomarańczy i goryczki. Są to substancje goryczowe, które podaje się w celu pobudzenia apetytu.
Magnez, niewiadomego pochodzenia, pasuje do zestawu, ale efekty da przy regularnym stosowaniu.

Na pewno po analizie składu nasuwa się pewien wniosek. Wszystkie te składniki, najlepiej przyjmować systematycznie aby zaobserwować pożądane efekty. Sądzę, że doraźne przyjęcie przy zmianie pogody za wiele nie zdziała poza efektem placebo. Poza tym dawki są niskie, co może się przełożyć na słaby efekt terapeutyczny lub...jego brak. Ale to moja opinia :)

Jeśli myślicie, że taki preparat to nowość, to was zdziwię. Co jakiś czas na rynku aptecznym pojawia się taki cudak na zmiany pogody. Zazwyczaj wytrzymuje od kilku miesięcy do roku i znika. A na jego miejsce pojawia się kolejny.

A takie nadzieje sobie robiłam...już czułam ten powiem dobrego samopoczucia ;-) A wyszło jak zwykle. Pogoda będzie się zmieniać. Nasze samopoczucie także będzie się zmieniać. I nie zawsze wynika to z pogody. Czasami ma na to wpływ szereg rzeczy. Od diety, po sen. Czy warto zatem sięgać po suplement diety na zmienne fronty pogodowe? Cóż, pogody to nie zmieni, na biomet również nie wpłynie. Czasami dobra kawa albo spacer na świeżym powietrzu zdziała więcej niż tabletka.

Przez zakupem skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)11 komentarzy:

 1. Czekam , aż pojawi się jakiś suplement na zły humor szefa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie te adaptogeny tak czy siak by mogły poprawić humor, to że na pogodę to tylko taki (marny wg mnie) chwyt marketingowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. No fakt, kiedyś nawet było Pogodyne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. czekam na suplement na zły humor szefa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Prognostil" jako suplement diety (czyli środek spożywczy) podlega złoszeniu do Głównego Insepktoratu Sanitarnego. Dziwne, ale nie ma go w aktualnym wykazie...

  http://suplementy.gis.gov.pl/suplementy.php?suplement=Prognostil&postac=&rekordy=20

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko w telewizji takie cuda, a jej niestety nie oglądam. Nie dowiedziałbym się o tym preparacie, gdyby nie blog.. fantastyczna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bo to pewnie pogodynki powinny brać, by lepsze prognozy były. Tak to działa, o! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. adaptogeny są stare jak świat, wzmacniają, wpływają na lepsze samopoczucie, organizm lepiej sobie radzi ze stresem, więc na jesienną chandrę i osłabienie może być dobry :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta pogodynka to Iwona Rejzner i mi osobiście się bardzo podoba. A preparat przetestuje na troche większych dawkach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń