Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

25 września 2015

Venosan nowy suplement na nogi!

źródło: www.polpharma.pl

Czas na powrót z urlopu, koniec z nic nie robieniem. Na blogu wieje nudą mimo, że reklam przybywa. Powrót do kraju był odczuwalny dla mnie chociażby po zalewie reklam farmaceutycznych w radio i w tv. Przy okazji przekonałam się, że trochę mnie ominęło tych dobrodziejstw. Dziś omówię reklamę radiową. Są one dla mnie nieco niewdzięcznym tematem, ponieważ nie zawsze mam możliwość znalezienia ich ponownie, aby porządnie je omówić. Ta jednak była na tyle charakterystyczna, że czas się z nią rozprawić.

Reklama Venosan caps to relacja rozemocjonowanej kobiety, która chwali się upolowaniem "nowinki" z apteki. Nowego suplementu diety na krążenie żylne. Preparat taki nowy, taki suplementowy i takie cuda na kiju w środku no i rewolucyjna formuła, która wspomaga kolagen, czyli budulec naczyń krwionośnych, żeby lepiej je wzmacniał. Który z suplementów jakie znamy, potrafi takie czary?

Skład preparatu Venosan caps (w 2 kapsułkach):


 • diosmina 300mg
 • witamina C 40mg
 • rutyna 50mg
 • liść winorośli właściwej - ekstrakt 5g
 • witamina A 640 mcg
 • witamina E 9,6mg

Oczywiście mnie najbardziej zaintrygowała wzmianka o kolagenie. W reklamie brzmiało to wręcz spektakularnie. Na tyle, że uwierzyłam, że on też jest w składzie (a skoro ja się na to złapałam...). Swoją drogą faktycznie byłby to ciekawy skład. Kolagenu NIE ma. Ale jest witamina C :-)
Tak, to właśnie ten składnik powiązano z kolagenem. Oczywiście słusznie, bo jednym z zadań witaminy C jest udział w produkcji kolagenu. Ale skąd wziąć materiały na kolagen? Z diety. I pytanie retoryczne: zmieniamy dietę na bogatą w kolagen, czy sięgamy po kolejny suplement diety tym razem zawierający kolagen?

Ale miało być o wspieraniu krążenia żylnego. W składzie mamy diosminę w ilości dość małej (zalecana dawka to 500mg 2 razy na dobę), do tego rutynę. Oba składniki zmniejszają przepuszczalność małych naczyń krwionośnych, zwiększają ich wytrzymałość. Liście z winorośli właściwej,  o ile była czerwonoowocowa, bo tutaj nie mamy podanej takiej informacji, stosowane są w celu polepszenia krążenia i hamowania krwawień. Jako surowiec stosowane są stosunkowo rzadko. Częściej wykorzystuje się nasiona lub dla smakoszy sok, zwany winem:-)
W składzie również witamina A i E, jako przeciwuteniacze.

W związku z tym, że preparat zawiera witaminę A i E nie łączcie go z tranem i innymi suplementami typu multiwitamina, które zawierają te składniki. Witaminy te rozpuszczają się w tłuszczach, zatem ich nadmiar jest gromadzony w organizmie i może dość do przedawkowania.

Moja uwaga jest taka. Nie każdy preparat wieloskładnikowy jest lepszy od tych które zawierają tylko jeden, biedny składnik czynny. Wygląda na to, że Polakom przejadły się już leki na bazie diosminy, które skutecznie działają na problemy z mikrokrażeniem żylnym. Zamiast tego część z nas woli NOWE suplementy diety, bo bardziej kolorowe, bardziej krzykliwe, bardziej "bogate" w składzie. Ale czy skuteczne? 

Ze smutkiem czytam kolejne raporty, z których wynika z roku na rok znaczny wzrost sprzedaży suplementów diety w Polsce. Czy na prawdę reklamy w stylu "nowość z apteki" działają na nas tak samo jak hasła  "wyprzedaż" w sklepach z ciuchami? Trzeba mieć, trzeba kupić? To nie moda. To zdrowie!


7 komentarzy:

 1. do wyłapywania radiówek z czystym sercem polecam Rock Radio, co 15 minut leci to samo ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się ostatnie hasło: "To nie moda, to zdrowie!"- tego wielu osobom brakuje- pomyślunku o własnym zdrowiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poprawka na famraceutę na końcu :D W aptece, w której pracuję to tego jeszcze nie ma - może i dobrze

  OdpowiedzUsuń
 4. a jaki lek poleca Pani na wzmocnienie krążenia żylnego, kiedy już zaczynają być widoczne żyłki na łydkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam preparat z diosminą, wpływa korzystnie na żyły. Diosmina uszczelnia je i zwiększa ich sprężystość, co powoduje lepszy przepływ krwi.
   Najlepiej stosować dawkę 500-600 mg diosminy zmikronizowanej dwa razy dziennie , bo wtedy lek dobrze się wchłania

   Usuń
 5. Proszę o artykuł na temat preparatów z kolagenem np. wspomagających pracę stawów biodrowych. Czy warto, a jeśli tak to który preparat wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o artykuł o kolagenie wspierającym pracę stawów.

  OdpowiedzUsuń