Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

21 maja 2015

Allegra - nawet dla pilotów!


źródło: moje własne:-)

Sezon alergiczny w pełni. Kto zna swoje uczulenie od lat i wie na co reaguje nadmiernie, ten zaopatrzony jest w leki od lekarza. A jeśli ktoś nie wie na co? I w ogóle skąd? I alergia jest dla niego sprawą nową?
Są leki bez recepty.

Reklama jest dość prosta. "Alergia cię spowalnia? Weź Allegrę. Zwalcza objawy alergii, nie usypia, nie obniża koncentracji. Dlatego  może być stosowana nawet przez pilotów."

Skład leku:


  • 120 mg chlorowodorku feksofenadyny


Przy okazji tego tematu zrobię mały przegląd farmakologiczny leków OTC na alergię.
Leki antyhistaminowe można podzielić na III generacje. Im lek z wyższej generacji, tym mniej działań niepożądanych w postaci senności i zaburzeń koncentracji. Oczywiście od każdej reguły występują wyjątki. Każdy z nas jest inny i dzięki unikalnej kombinacji genów może reagować na "bezpieczne" leki przewrotnie:)

A przykładowo:
I generacja to np. klemastyna i hydroksyzyna (kto miał okazję spróbować, wie jak wielki potencjał wywołania senności posiada) - tylko na receptę
II generacja to np. cetyryzyna, loratadyna (tutaj senność występuje rzadziej)
III generacja to np. lewocetyryzyna, desloratadyna i feksofenadyna (Allegra)

Dawkowanie: dorośli i dzieci >12 r.ż 1 tabletka na dobę. Początek działania jest szybki. Od 1-3 godzin po zażyciu leku osiąga pełne działanie. Aby lek działał w pełni najlepiej stosować go codziennie o tej samej porze. Alergia magicznie nie zniknie po jednej tabletce. Niestety.

Co ciekawe jest to lek, który w ogóle nie jest metabolizowany przez wątrobę. Wchłania się, działa i zostaje wydalony dalej jako feksofenadyna. Według niektórych danych, przyjmowanie tego leku z sokiem grejpfrutowym lub pomarańczowym może zmniejszyć wchłanianie leku. Zatem pamiętamy, leki popijamy wodą.

To jak to jest z pilotami? Amerykańskimi pilotami, żeby nie było dopowiedzeń. W reklamie podany był link, na który ochoczo weszłam:

http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/avs/offices/aam/ame/guide/app_process/exam_tech/item35/amd/allergies/

Prawda. Mogą stosować. Oczywiście po przejściu tzw okresu próbnego. Tą samą informację znajdziemy w charakterystyce produktu leczniczego, w części "Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu". "W celu identyfikacji osób wrażliwych, u których występuje nietypowa reakcja na leki, zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na produkt zanim pacjent będzie prowadził pojazd lub wykonywał skomplikowane zadania."

Przy wyborze preparatu na alergię podpytuje pacjentów, czy są np kierowcami zawodowymi. Jest to istotna informacja przy wyborze wielu leków. Dobrym przykładem są chociażby leki na przeziębienie. Wiele z nich powoduje obniżenie koncentracji, czego skutkiem będzie zwolnienie refleksu. Niebezpieczna kombinacja na drodze.

A wracając do tematu Allegry. Jest to dobry wybór na alergię w postaci nieżytu nosa. Działanie jest szybkie. Nie ma senności i zaburzeń koncentracji. O ile nie jesteśmy z grupy osób wrażliwych:-)

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą.
2 komentarze:

  1. Ja biorę doraźnie feksofenadynę zwykle z Fexogenu bo wychodzi najtaniej. W sumie trochę mnie zdziwiło, że jest to dostępne bez recepty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń