Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

1 sierpnia 2015

Procto - Hemolan Comfort dba o okolice...

źródło: proctohemolan.pl

Pojawiła się nowa odsłona reklamy żelu do mycia Procto-hemolan comfort. Jest na tyle bulwersująca dla mnie, że zasługuje na wzmiankę w tym poście. W spocie reklamowym wykorzystuje się wizerunek farmaceuty, aby uwiarygodnić produkt. Pani w białym fartuchu, przechadza się między szufladami aptecznymi, wyciąga wspomniany żel i mówi, że według niej to najlepszy wybór. Normalnie, skandal! Zgodnie z Kodeksem Etyki Aptekarza, farmaceuta, magister farmacji, nie może występować ani reklamować produktów. Zatem kim jest podstawiona aktorka w reklamie? Na pewno nie ekspertem. Na pewno nie farmaceutą. I jeszcze ten rozpięty fartuch....

Żel do mycia Procto Hemolan Comfort dedykowany jest dla osób, którym doskwiera problem hemoroidów. Jest to dość ciekawy preparat, ponieważ do tej pory zetknęłam się tylko z czopkami, maściami oraz tabletkami zawierającymi diosminę ,jako leczenie i profilaktyka. W tym wypadku mamy postać myjącą, kosmetyk? Postawiłam tutaj znak zapytania, gdyż takiej informacji nie znalazłam.

Skład preparatu:


 • kompleks wyciągów roślinnych: aloes, miód, opuncja, gruszka, nagietek, marakuja
 • Zetesol Zn (Zinc Coceth Sulfate) jony cynku
 • Amiderm ER- unikalna kompozycja wyciągu z oczaru wirginijskiego, dębu oraz aminokwasów o pochodzeniu roślinnym
 • Dexpanthenol
 • Resplanta Olea (oleje roślinne)
Żel jest przeznaczony do codziennego stosowania przez osoby dorosłe. Na pierwszy rzut oka widać pewne składniki, które bardziej mi pasują do zjedzenia, niż do żelu stosowanego do mycia odbytu. Miód, opuncja, gruszka, marakuja...brzmi słodko:-) Z tego podpunktu zostawiłabym tylko:

 • aloes
 • miód
 • nagietek
Bo według mnie, tylko to ma jakiekolwiek właściwości dostosowane do omawianej dolegliwości hemoroidów. Resztę pozostawmy w kuchni.
Pozostałe podpunkty już mają sens. 

 • Jony cynku - gojenie, zasuszanie
 • Wyciąg z oczaru wirginijskiego, dębu (mam nadzieję, że z kory) - działanie ściągające
 • Dexpanthenol- działanie gojące, łagodzące
 • Oleje roślinne- jako baza myjąca oraz działanie natłuszczające
Zatem można powiedzieć, że preparat ma skład całkiem w porządku. Teraz przejdźmy do omówienia formy stosowania. Żel do mycia. Aplikujemy na dłoń, myjemy wskazaną okolicę i....spłukujemy. Wszystkie te dobre składniki wraz z mydlinami spłukiwane są do odpływu. Niestety. Prawdopodobnie część z nich pozostanie jako film ochronny, ale jeśli trafimy na "nadgorliwego" użytkownika, który lubi się dobrze spłukać z mydlin, to mało co zostanie. A teraz to mało co, po dokładnym obtarciu się ręcznikiem....pozostanie na ręczniku:-)

Widzę tutaj też jeszcze jeden problem. Zastanawia mnie fakt, czy preparat został przebadany pod kątem ginekologicznym. Część grupy potencjalnych nabywców będą stanowiły kobiety. Z anatomicznego punktu widzenia u Pań stosowany żel miałby bardzo blisko do stref ginekologicznych, a tu znów są specjalne wymogi dla kosmetyków myjących. Na pewno ważne jest pH, które musi być kwaśne, aby uchronić przed potencjalnymi infekcjami.

A teraz z innej beczki. Spotkałam się w internecie z wieloma komentarzami na temat reklamy żelu Procto Hemolan comfort. Wiele osób zauważyło, iż w spocie reklamowym za często pada słowo "odbyt". Jeśli macie pecha i oglądacie telewizję w trakcie spożywania posiłku może być to co najmniej ciężkostrawne;-)

Na stronie Aflofarm znalazłam informację, że żel Procto hemolan Comfort powstał przy udziale środków z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach projektu "Wprowadzanie innowacji procesowej i produktowej oraz wzrost konkurencyjności firmy Aflofarm poprzez zakup nowoczesnego i innowacyjnego próżnioszczelnego mieszalnika homogenizującego". Co to oznacza? Według mnie producent zakupił maszynę i trzeba było wymyślić coś czego jeszcze nie było. Ta część się udała.Inne aspekty były mniej istotne.

Podsumowując: skład całkiem niezły, ale forma mało trwała. Może jakby był to żel do smarowania a nie do mycia?

Przed użyciem produktu skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)

13 komentarzy:

 1. Czyli że nasze państwo sponsoruje firmę Aflofarm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę. Raczej projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Chodzi o rozwój województwa łódzkiego, gdzie mieści się siedziba firmy:-)

   Usuń
  2. To nasze państwo sponsoruje Aflofarm. Pieniądze w unii biorą się właśnie z naszych podatków. Jako państwo członkowskie mamy obowiązek płacić składki, które po kilku transakcjach bankowych przez urzędników siedzących na drabince urzędowej są rozdzielane dla tych, którzy piszą "najlepsze" projekty.

   Usuń
 2. Cały Aflofarm... Czyli pic na wodę jak się spłucze

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie by było jakbyś wklejała cały skład leku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. To nie jest lek.
   2. Zawsze podaje pełny skład leku
   3. Można porównać skład na stronie producenta, skąd go przepisałam:
   http://proctohemolan.pl/linia-procto-hemolan/procto-hemolan-comfort/

   Usuń
 4. Jednym słowem żel do pupy ;-)
  Dostali kasę na maszynę i tyle myśleli nad jej wykorzystaniem, że w końcu stwierdzili, że to wszystko jest do d*py. Eureka! Żelu do pupy jeszcze nikt nie wymyślił, hihi :-D Innowacja na miarę żelu do mycia lewego łokcia przy użyciu prawej dłoni ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze jeden bzdetny produkt szeroko i do znudzenia reklamowany. Jedyne wyjaśnienie dla jego istnienia upatruję w tym, że w chorobie hemoroidalnej ważna jest higiena intymna (np. po kazdym pobyci ew toalecie) - i w tym sensie żel ten ma sens. Ale na pewno nie ma na celu leczenia guzków, jednak reklama może sugerować, że wystarczy używać tego żelu do mycia, by pozbyć się problemu. Aflofarm jest powszechnie znienawidzona w branży firma, gdyż kopiuje receptury innych producentów i sprzedaje taniej. No i jeszcze zakręcili się przy kasie z unii, ktoś tam ma łeb.

  OdpowiedzUsuń
 6. No co wy mówicie, że produkt do niczego... Gdyby w identycznym składzie zrobiło go GSK, Olimp, Adamed, Polpharma, czy Teva, to byłoby po prostu genialne, innowacyjne rozwiązanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się. Skład nie obroni się sam niestety...

   Usuń
 7. ten produkt jest bez sensu, tak samo jak balsamy czy antyperspiranty pod prysznic ktore splukujemy i tyle po nich sladu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie doskonały żel.Szybko przynosi ulgę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Najlepszą i najskuteczniejszą terapią, po której nawet hemoroidy sprzed 20 lat znikają, jest zastosowanie Hammamelis Virginiana 5CH lub 9CH w dawce 4x 2 granulki dziennie przez 1-2 miesiące. To produkt dostępny w aptece. Producent Boiron.sprawdzony produkt przez wielu moich pacjentów.

  OdpowiedzUsuń