Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

29 września 2014

Herbapect- syrop na kaszel suchy i mokry


źródło: aflofarm.pl

Nadszedł sezon przeziębieniowy. Widać to także w telewizji, w przerwie na reklamy, ale usłyszymy o tym także w radiu. Dziś omówimy lek, który na rynku obecny jest już od kilku lat. Propozycję tematu zgłosiła Pani mgr farm.@Beata:-)

Syrop Herbapect jest głośno reklamowany, jako lek działający na kaszel suchy i mokry. Czysta wygoda, nie trzeba się zastanawiać, jaki mamy kaszel. Jeden produkt, który idealnie działa na dwa przypadki. W teorii.

Sama idea takiego syropu jest całkiem wygodna. Często na początku infekcji kaszel jest suchy, a następnie przechodzi w mokry. Taki syrop byłby pomocny. A z punku farmakologicznego nielogiczny. Składniki przeciwkaszlowe w syropach blokują odruch kaszlu. Wykrztuśne rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Zatem połączenie tych dwóch kombinacji jest niewskazane.

Skład syropu:

 • płynny wyciąg z tymianku
 • nalewka z pierwiosnka
 • gwajakosulfonian potasu
A teraz przeanalizujmy na jaki rodzaj kaszlu działają poszczególne składowe:
 • płynny wyciąg z tymianku - kaszel MOKRY
 • nalewka z pierwiosnka- kaszel MOKRY
 • gwajakosulfonian potasu - kaszel MOKRY
A więc, CO działa na kaszel SUCHY? Chyba tylko reklama.

Skoro wyszło,iż jest to syrop wykrztuśmy pamiętajmy- takie syropy stosujemy do godziny 17:00. Zaprzeczę tutaj pewnym mitom, w jakie wierzą pacjenci. To nie jest tak, że jak zażyjemy lek później to w nocy się udusimy;-)
Syropy wykrztuśne oczyszczają nam drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, rozrzedzając ją. Zatem będą prowokować kaszel, ponieważ poprzez ten odruch pozbywamy się wydzieliny. Zatem późne zażycie syropu skończy się....przekaszlaną nocą. Tak po prostu:-)

Zatem nie ma obecnie na rynku syropu działającego na ona rodzaje kaszlu? A jest:-) Syropy na bazie bluszczu rozrzedzają wydzielinę jak i lekko rozkurczają oskrzela. 

PRAWDA: działa na kaszel mokry
FAŁSZ: działa na oba rodzaje kaszlu. 

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)

11 komentarzy:

 1. Do mnie jakoś skład tego homeopatyka nie przemawia, a ogólnie to na kaszel stosuję syrop prawoślazowy ale mnie kaszel bardzo rzadko męczy, gorzej z gardłem.

  OdpowiedzUsuń
 2. "dzięki aspektowi homeopatycznemu nie ma owego "nielogicznego" połączenia składników."

  aspekt homeopatyczny polega na tym, że nie ma żadnych substancji leczniczych

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest również lek Prospan na oba rodzaje kaszlu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To tak jakby byl lek na zatwardzenie I rozwolnienie w jednym hahha

  OdpowiedzUsuń
 5. A zawartość ALKOHOLU? Dokładnie jaka? Napisano 6 - 9 % etanolu. To chyba sporo. A jeśli zażywam od rana do wieczora i później mam prowadzić samochód - czy ktoś wie i może napisać jaki ma to wpływ na zdolność prowadzenia i wynik ewentualnej kontroli policyjnej?
  Na stronie : http://www.herbapect.pl/ niestety nie potrafiłem doszukać się informacji na ten temat, ogólnie "mało" informacyjna strona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli syrop stosuje się zgodnie z zaleconym dawkowaniem, to jest 3-4 razy dziennie jedna łyżeczka (5ml) nie odczuje Pan zawartego alkoholu, bo w takich ilościach jest on śladowy. Wypisany jest, ponieważ w składzie są dwie nalewki - z tymianku oraz z pierwiosnka. Czy na alkomacie wyjdzie taka dawka alkoholu? Chyba jedynie jeśli spożyłby Pan syrop bezpośrednio przed dmuchnięciem w alkomat.

   Usuń
 6. Czy rozpuszczalnik ekstrakcyjny jest normalnym składnikiem leków? Poza herbapect nie widziałem go w innych syropach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj jest to alkohol, może nie zawsze nazwany jest jako rozpuszczalnik ekstrakcyjny, ale zawartość właśnie tego związku zazwyczaj związana jest z jego użyciem jako rozpuszczalnika, który wydobywa to co trzeba z surowców roślinnych.

   Usuń
 7. Witam mam pytanie bo biorę lek rozrzedzający krew na migotanie przedsionków Xarelto i jestem przeziębiona , mam kaszel i temperaturę. Bardzo proszę mi powiedziec jakie leki mogę brać na przeziębienie przy tym leku czy herbapect na kaszel mogę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Niestety nie znam całej historii pani chorób, ani kondycji zdrowotnej i nie chcę zaszkodzić poradą przez internet. Myślę, że najbezpieczniej będzie zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu, z syropów np prawoślazowy, który powlecze gardło i nieco złagodzi kaszel. Na gorączkę sam paracetamol, jednak to też zależy jak jest wysoka. Jak nic wizyta u lekarza. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 8. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń