Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

7 stycznia 2016

Szybki sposób na kaszel! Tylko na jaki?

źródło: nowafarmacja.pl

Dziś słów kilka o reklamie leku z chwytliwym i przyciągającym sloganem: "Szybki sposób na kaszel". A ponadto obrazowo przedstawiony zostaje kaszel - mały kaszel to mały problem, a duży? Wiadomo. Zatem reklama zachęca do błyskawicznej reakcji wręcz od pierwszego kasznięcia ;) Przyjrzyjmy się bliżej produktowi ACC Optima, który kilka lat temu zmienił rejestrację i obecnie dostępny jest bez recepty.
Gama produktów ACC również jest szeroka:


 • ACC mini (dawka 100mg*) dla dzieci
 • ACC max (dawka 200mg*) dla dorosłych
 • ACC optima (dawka 600mg*) dla dorosłych
*substancja czynna: Acetylocysteina.

Leki z serii ACC zawierają acetylocysteinę. Związek ten posiada działanie mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Żeby lek lepiej zadziałał zaleca się spożywanie dużej ilości wody, która dodatkowo upłynnia wydzielinę.
Według reklamy jest to świetny sposób na kaszel, który się dopiero co pojawił. Warto tutaj zaznaczyć,że lek ten zadziała tylko i wyłącznie na kaszel mokry. W żaden sposób nie jest w stanie zadziałać na kaszel suchy, nieproduktywny. A zazwyczaj przy przeziębieniu właśnie taki kaszel pojawia się na początku. Co ciekawe, biodostępność leku po podaniu doustnym w drzewie oskrzelowym jest mała i działanie mukolityczne może się  nie uwidocznić klinicznie ("Farmakodynamika" W.Janiec). Co to oznacza dla pacjenta? Oznacza to, że ACC optima jest pomocnym lekiem przy leczeniu zapaleń oskrzeli i zapaleń zatok ale na pewno nie jest szybkim sposobem na kaszel. No i dodatkowe ograniczenie: jak każdy lek wykrztuśny stosujemy do godziny  17-18:00. Przy wersji Optima, stosujemy jedną dawkę leku rano. Czyli jeśli kogoś kaszel męczy w nocy, to nie jest lek dla niego. Należy także pamiętać, że męczący kaszel czasami wynika także z przesuszenia śluzówki gardła. Warto zatem zwłaszcza w sezonie grzewczym, częściej sięgać po coś do picia, najlepiej wodę lub po pastylki o działaniu powlekającym i "nawilżającym" gardło.


Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą:)

15 komentarzy:

 1. Czemu nie można brać ich wieczorem i w nocy? Po prostu nie będziemy mogli zasnąć odkrztuszając ciągle, czy jakieś groźniejsze skutki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o odkrztuszanie :)

   Usuń
  2. Kiedyś tak się urządziłam i nie mogłam zasnąć. Szczekałam całą noc, także faktycznie nie ma co sobie fundować takich leków wieczorem. Można co najwyżej syropy prawoślazowe np. Dicotuss Baby pić na noc bez żadnych skutków ubocznych.

   Usuń
 2. Z tego mi co mi wiadomo to mukolityki są już teraz nie polecane ani na kaszel, ani na zapalenie zatok a w zapaleniu oskrzeli tylko erdosteina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej dalej są w użyciu. Wszystko zależy od pacjenta i jego stanu zdrowia.

   Usuń
 3. Z tego co mi wiadomo to mukolityki są już teraz ogólnie niezbyt rekomendowane przy infekcjach ze względu na niewielką efektywność. Bardziej sprawdzają się w POCHP, a ma kaszel infekcyjny lepsze są syropki z kodeiną lub dekstrometorfanem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na początkowy kaszel, o ile przeszkadza w funkcjonowaniu oraz na noc. Jeśli kaszel jest "mokry" wtedy nie można go blokować kodeiną lub dekstrometorfanem.

   Usuń
 4. Dorosły jeszcze jakoś tam sobie poradzi z kaszlem ale najgorzej jest z maluchami. Mam syna 2 letniego a jemu takiego leku przecież nie podam. Długo szukaliśmy syropu jaki mu pomoże i w końcu farmaceutka poleciła nam Dicotuss Baby. Szybko działa i super bo można podawać nawet w nocy gdy kaszel się nasila..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wolno stosować u 2 latka takich rzeczy!

   Usuń
  2. A niby dlaczego? Ja u mojego malucha też stosuje Dicotuss baby a ma 1,5 roku. Przecież jest to syrop dla dzieci powyżej 1 roku życia :) Sama pediatra nam go poleciła bo z tych dostępnych bez recepty ma najbardziej naturalny skład.

   Usuń
 5. Polecam czystek ! Naturalnie http://nature4you.co.uk/shop/herbs-ziola-uk/cistus-incantus-czystek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce też jest dostępny :) w aptekach i sklepach zielarskich

   Usuń
  2. A jak już jesteśmy przy temacie, to co Pani m@gr farm. ogólnie sądzi o czystku??

   Usuń
  3. Uważam, że jest to wartościowa roślina lecznicza zawierająca dużą ilości antyoksydantów. Warto od czasu do czasu wypić taki napar ziołowy:)

   Usuń
 6. Jeszcze dawno temu promowałem ACC u lekarzy. Oczywistym jest działanie mukolityczne acetylocysteiny. Rozbijamy mostki dwusiarczkowe w mukoproteinach. Na zapchany nos i gęstą wydzielinę w gardle nie ma lepszego leku. Dodatkowo przy wysokich dawkach 6 i więcej gramów na raz wykazuje działanie antyoksydacyjne. Na kaca idealne. Dodatkowo acc nie jest lekiem wykrztuśnym i to jest zaleta bo w naturalny sposób organizm pozbywa sie wydzieliny.

  OdpowiedzUsuń