źródło: metafen.pl
Czas opowiedzieć trochę na temat reklamy, która pojawia się już od dłuższego czasu. Obecnie pod postacią "człowieka orkiestry". Dziś słów kilka na temat leku przeciwbólowego Metafen.
Skład Metafenu:
- 200mg Ibuprofen
- 325mg Paracetamol
Zgodnie z charakterystyką preparatu leczniczego ma następujące wskazania:
- bóle pooperacyjne (ortopedyczne oraz na tkankach miękkich)
- bóle w stomatologii
- bóle po usunięciu migdałków
- infekcyjne stany zapalne
- choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów
- bóle po urazach układu mięśniowo-szkieletowego
- bolesne miesiączkowanie
Jak widać wskazania są całkiem konkretne. Skład podwójny. I w sumie do tego zamierzam się trochę przyczepić. Podstawową informacją na kursie farmakologii, przy omawianiu działu NLPZ-ów (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli w większości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty), jest przestroga aby nie łączyć dwóch leków razem. Z jednej strony jest tu wytłumaczenie, ponieważ paracetamol nie działa przeciwzapanie, ma nieco inny punkt uchwytu niż ibuprofen. Jednak w owej naukowej informacji jest prawda. Zastosowanie dwóch takich leków jednocześnie nie zwiększa wyraźnie mocy przeciwbólowej leków a za to potęguje ich działania niepożądane. Wielu z wam machnie ręką, ponieważ pewnie mało kto odczuł takowe (np po apapie). Wiele z tych działań jest niedostrzegalnych na zewnątrz za to odczuwalnych bardzo na przykład przez wątrobę.
Jest to problematyczny lek, gdy ktoś ma już jakieś dolegliwości podstawowe:
- dolegliwości ze strony żołądka- wtedy ibuprofen jest przeciwwskazany
- dolegliwości ze strony wątroby- paracetamol odpada
- picie alkoholu, zażycie leku na kaca - paracetamol kategorycznie odpada ze względu na swoje toksyczne działanie na wątrobę (jest jeden enzym który trawi zarówno paracetamol jak i alkohol jeśli będzie "zajęty" alkoholem, paracetamol bezpośrednio truje komórki wątroby)
W reklamie użyto dwóch aktorów do zagrania "Ibuprofenu" i "Paracetamolu". "P" jako szybszy, blokuje odczuwanie bólu, a "I" usuwa źródło bólu- stan zapalny. Tylko, że nie zawsze ból jest spowodowany stanem zapalnym. Co ze zwykłym bólem głowy wynikającym ze zmiany pogody i takich tam różnych. A paracetamol znowuż nie jest aż tak szybki w blokowaniu bólu;-)
Według charakterystyki na którą się powołuję moc Metafenu jest nieznacznie większa niż każdego ze składników z osobna, jednak jego toksyczność jest wyższa, niż każdego ze składników z osobna. (Co dowodzi mojej powyższej tezy).
Według charakterystyki na którą się powołuję moc Metafenu jest nieznacznie większa niż każdego ze składników z osobna, jednak jego toksyczność jest wyższa, niż każdego ze składników z osobna. (Co dowodzi mojej powyższej tezy).
Tyle. Reklama zdemaskowana. Jest denerwująca. A lek? Lek według mnie jest dobry, jeśli zastosujemy go na wyżej wymienione wskazania, czyli w bardziej pilnych sprawach. A na co dzień, może lepiej monotonnie? Jeden też sobie poradzi z bólem:-)
Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;-)
Zawsze zastanawiałam się co mogłaby wziąć osoba zarówno z problemami z watrobą (np. w przypadku wątroby alkoholika albo osoby z WZW) jak i wrzodami żołądka? Jako zwykły śmiertelnik nie znający się na farmacji mam wrażenie ze z takiej sytuacji nie da się wyjść bez ofiar.
OdpowiedzUsuńBardzo cenny artykuł. Tak mi się po głowie kołatało, że nie należy łączyć ibuprofenu i paracetamolu, ale wczoraj w aptece gdy poprosiłam o coś na zatoki i ból głowy pan magister, oprócz ibupromu zatoki proponował mi dobranie jeszcze jakiegoś preparatu paracetamolu by zwiększyć działanie przeciwbólowe. I jak tu żyć?
OdpowiedzUsuń