Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

28 listopada 2016

Nie jesteś sobą? Weź Fervex!


źródło: fervex.com.pl

Jesień i zima to typowy czas przeziębień i grypy. Także reklamy telewizyjne odpowiednio we wrześniu zmieniły swoje oblicze. W odstawkę poszły wszelkie preparaty odchudzające, a na tapetę powróciły przeróżne specyfiki wpływające na odporność, czy rozprawiające się z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Typowym przesłaniem jest natychmiastowa ulga i ustąpienie wszelkich nielubianych objawów, po jednej tabletce/saszetce/kapsułce. Pozwala to podobno na bezproblemowy powrót do codziennych obowiązków i pracy.

Nowa reklama Fervex w dość zabawny sposób obrazuje obecność przeziębionej osoby w domu. Mężczyzna, któremu bliżej do zombi, straszy resztę domowników swoim stanem. Ratunek jest jeden – saszetka Fervex. Przemiana jest spektakularna, pacjent po kilku łykach rozpuszczonego leku przemienia się nie do poznania. Znów jest sobą. Widzę tu małe powiązanie z reklamą popularnego batonu, który każdy doskonale zna;) Lek zadziałał, uciążliwe objawy minęły, płyn rozgrzał i wspomógł organizm….do następnej dawki.



Skład leku Fervex (1 saszetka):
  • ·         500mg paracetamol
  • ·         200 mg kwasu askorbowego
  • ·         25mg maleinianu feniraminy



Fervex występuje w dwóch wersjach smakowych: cytrynowej oraz malinowej, a także w opcji bez cukru.

Lek zawiera w składzie substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do tego witaminę C oraz składnik przeciwhistaminowy, który zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, a także łzawienie oczu oraz ogranicza odruch kichania.  Przeziębiony pacjent po zażyciu saszetki rozpuszczonej w gorącej wodzie, poczuje jak jego objawy ulegają złagodzeniu. Czy jednak znikną na dobre? Niestety ulegną jedynie zamaskowaniu. Gdy stężenie substancji aktywnych we krwi ulegnie obniżeniu, nielubiany ból gardła, głowy czy katar po prostu powrócą. Poza tym taka osoba dalej zaraża, o czym należy pamiętać. Warto więc w okresie przeziębienia częściej myć ręce ciepłą wodą z mydłem a także ograniczyć kontakt z kobietami w ciąży, małymi dziećmi, czy osobami przewlekle chorymi.

Tego typu leki są dobrym rozwiązaniem, aby w nieco lepszym stanie przetrwać infekcję górnych dróg oddechowych. Każda choroba to obciążenie dla organizmu, więc oprócz maskowania objawów warto po prostu więcej odpoczywać, aby nabrać sił do zwalczenia wirusów. Ważnym faktem jest zawarta w składzie feniramina, posiadająca umiarkowane działanie sedatywne. Chory po zażyciu leku, nie powinien zatem prowadzić samochodu, ani obsługiwać maszyn. Ponadto, podczas kuracji nie należy spożywać alkoholu. Feniramina w połączeniu z napojami alkoholowymi nasili swoje działanie uspokajające, a paracetamol może zadziałać toksycznie na wątrobę

Saszetki na przeziębienie to nie rodzaj herbatki, którą można bezkarnie spożywać tak często jak się chce. Przede wszystkim lek dedykowany jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 15 roku życia. Zalecane dzienne spożycie to 2-3 porcje leku na dobę, a przerwy pomiędzy podaniem powinny wynosić minimum 4 godziny. Nie powinno się łączyć saszetek Fervex z innymi preparatami leczniczymi łagodzącymi objawy przeziębienia, gdyż często także oparte są na paracetamolu i łatwo wtedy przekroczyć dobową dawkę, która wynosi 4g. Gdy objawy nie miną po 5 dniach lub ulegną nasileniu, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.

Po co zatem sięgnąć gdy zaatakuje nas przeziębienie? W pierwszej kolejności po wodę. Przy infekcjach łatwo o odwodnienie, zwłaszcza, gdy przy katarze oddycha się przez usta. Dobrze nawilżone błony śluzowe to naturalna bariera ochronna przez infekcjami. Na koniec warto też wspomnieć, co tak naprawdę rozgrzewa w saszetkach Fervex, ale także i innych, polecanych na takie dolegliwości. Przede wszystkim gorąca woda, jaką dodajemy do przygotowania roztworu. Producenci uwielbiają podkreślać w reklamach właśnie aspekt rozgrzewania, a nie ma co zapominać, że zwykła, gorąca herbata też posiada takie właściwości. Zatem nic rewolucyjnego tu nie odkryjemy.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarze, bądź farmaceutą.


5 komentarzy:

  1. A co w takim razie na objawy przeziębienia dla osoby która ma jednocześnie astmę i nadciśnienie? Do tej pory kupowałam fervex bo bez pseudoefedryny itp wynalazków....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudne pytanie. Na bóle i gorączkę pozostaje paracetamol, jako najbezpieczniejsza opcja. Najlepiej też unikać składników na katar, które mogą podwyższyć ciśnienie. Może zatem bardziej naturalnie, na przykład wykorzystując sól morską do nosa hipertoniczną? To byłaby najbezpieczniejsza opcja, nie wchodząca w interakcje z pozostałymi lekami, jakie stosowane są na choroby podstawowe.

      Usuń
  2. Ja bym jeszcze dodała, że nici z Wit c, jeśli saszetke zalewamy wrzątkiem. Dlatego przydałyby się jeszcze jakieś dodatkowe tabletki z vit c i rutyną

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Czy moglaby Pani poswiecic jakis wpis na analize roznego rodzaju plynow witaminowych dla seniorow? Mam tu na mysli np. Biovital, Doppelherz, Vitabuerlecitin itp. Pozdrawiam! Dla seniorow to b. wazne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, mam w planach taki wpis. Sądzę, że niedługo się okaże.

      Usuń