Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

30 listopada 2015

Ibum express

źródło: www.hasco-lek.pl


Omówię dziś zastanawiającą reklamę leku. Cały czas mam mieszane uczucia co do formy jej przekazu jak i grupy odbiorców. Podzielę się z wami moimi wątpliwościami.

Reklama Ibum express ewidentnie dedykowana jest dla kobiet. W pierwszej części pokazane są panie w różnych sytuacjach życiowych, które powodują ból. Mamy depilację woskiem, robienie tatuażu, wspinaczkę górską czy po prostu spacer na szpilkach po bruku oczywiście zakończony możliwością skręcenia kostki. Jest też pani z noworodkiem w ręku, jakby niedawno po porodzie. Przekaz prosty, wiele robimy dla siebie ale także dla innych." Kobiety zniosą wiele rodzajów bólu,ale ból głowy nie jest im do niczego potrzebny." I tutaj pani pilot szybowca, podczas lotu, grzebie w kieszeni w poszukiwaniu leku, po czym połyka kapsułkę bez popijania. Twardzielka. W ostatniej części dowiadujemy się, że Ibum express to płynna kapsułka która z maksymalną siłą uderza w ból.

Skład leku Ibum express:


  • 400mg ibuprofenu

Ibuprofen to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W prezentowanej w reklamie formie występuje w maksymalnej dawce dostępnej bez recepty, czyli 400mg. Zatem odnośnik "kapsułka, która z maksymalną siłą uderza w ból" jest poprawny pod względem dawki. Jeśli chodzi o moc przeciwbólową to inna sprawa. Istnieją mocniejsze leki przeciwbólowe. Wszystko zależy od rodzaju bólu a także kondycji pacjenta, który taki lek ma zażywać. Lek występuje w formie kapsułek zawierających płynna substancję czynną. Taka forma szybciej rozpadnie się w żołądku w porównaniu z klasyczna tabletką, a co za tym idzie szybciej rozpocznie swoje działanie.

Po takiej reklamie nasuwa się wręcz pytanie, czy przy bólu związanych chociażby z depilacją trzeba wziąć tabletkę z najwyższą na rynku dawką? Sądzę, że przy tak krótkotrwałym rodzaju bólu, raczej tabletki przyjmować nie należy, a jeśli jest taka potrzeba to spróbować z dawką mniejszą. Albo zmienić technikę depilacji jeśli nie tolerujemy bólu. Będzie zdrowiej.

Moje największe obawy dotyczą obrazu pani z noworodkiem. Scena w reklamie wskazuje na niedawny poród. W mojej opinii taki przekaz może wprowadzać w błąd. Substancja czynna leku Ibum express, czyli ibuprofen jest przeciwwskazana w III trymestrze ciąży a podczas karmienia piersią niezalecany. W trakcie karmienia piersią ogólnie stosowanie leków jest niezalecane, lub powinno być ograniczone do minimum, a każdorazowe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą. Ponadto w tym okresie należy unikać leków w dawkach maksymalnych, a należy je stosować w najmniejszych skutecznych. W przypadku ibuprofenu jest to dawka 200 mg. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Ibum express, podczas karmienia piersią: "W przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki, szkodliwy wpływ na niemowlęta wydaje się mało prawdopodobny. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie ibuprofenu należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią." Kreowanie tego leku jako remedium na wszelkie kobiece rodzaje bólu nie jest prawidłowe. Wysłałam w tym temacie skargę do Komisji Etyki Reklamy. 

Oczywiście lek może być spokojnie stosowany przez mężczyzn. Ibuprofen działa na obie płcie.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą ;)

źródła:


  • Leki Współczesnej Terapii, J.Podlewski
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibum






20 listopada 2015

Aby być beauty - Beautynea

źródło: moje własne :)

Dawno nie omawiałam aptecznych "koszmarków". Do takich na pewno można zaliczyć preparat który uwieczniłam na zdjęciu. Standardowy suplement diety na włosy, skórę i paznokcie.
Ale nazwa taka amerykańska, pani na opakowaniu taka uśmiechnięta i tak dużo tabletek!

Do tej pory zastanawiam się jak mam to czytać. Czy bardziej po polsku czy bardziej jednak nie?;) Jakieś pomysły?

P.S - ostatnim omawianym "koszmarkiem" była Spontaea, zatem widać wspólny mianownik. A raczej końcówkę wyrazu.

15 listopada 2015

Sinulan express forte


źródło: doz.pl

Pozostaję w temacie przeziębienia, tym razem omówię spray do nosa Sinulan express forte. Hasła reklamowe sprawiły, że rzuciłam wszystko co robiłam i podbiegłam do telewizora zobaczyć co to za ósmy cud świata się pojawił :)

Reklama jest dość podobna do całej serii Sinulan. Do tej pory po prostu były tabletki wspomagające terapię zapalenia zatok, o których dość sporo już pisałam. Był Sinulan forte, Sinulan duo forte to i czas na Sinulan express forte. Co będzie następne? Może Sinulan max forte albo super hiper forte....

Pani w reklamie mówi, że jesień i zima sprzyjają zapaleniu zatok i katarowi. Trudno się nie zgodzić. Ja bym definitywnie odwróciła kolejność tych przypadłości. Więcej osób w sezonie załapie się na katar, a tylko część będzie miała powikłania w postaci zapalenia zatok. "Syntetyczne spraye przesuszają śluzówkę (...). Sinulan express forte nie tylko szybko odtyka nos ale też eliminuje bakterie i wirusy a przy tym nie wysusza śluzówki".

Skład Sinulan express forte:


  • glicerol
  • woda
  • hydroksypropyloceluloza
  • olejki eteryczne: Mentha piperita, Eucalyptus globulus, Thymus satureioides, Rosmarinus officinalis

Aerozol Sinulan to hipertoniczny, lepki płyn. Mechanizm osmotyczny polega na przyciąganiu wody z wnętrza komórek błony śluzowej, zmniejsza to obrzęk błony śluzowej i ułatwia transport wody z wnętrza na zewnątrz. Dzięki temu działaniu usuwane są zanieczyszczenia z nosa. Przewody nosowe ulegają odblokowaniu, tak samo jak ujście zatok. Poprzez odblokowanie zatok, zmniejsza się ciśnienie w nich i mija ból. 

Dobrym pomysłem jest użycie olejków eterycznych, które ułatwią oddychanie. Glicerol ma działanie nawilżające. 

Reklama nie kłamała, mówiąc o syntetycznych środkach do nosa i ich działaniu wysuszającym. Jednak obecnie na rynku już kilku producentów wprowadziło aerozole do nosa które oprócz substancji działającej na obrzęk nosa, również nawilżają jego powierzchnię od środka. Jedyne zastrzeżenie to czas stosowania: nie dłużej niż 7 dni, aby nie uszkodzić błony śluzowej. Inna opcja to hipertoniczne wody morskie do nosa. Są naturalne i udrażniają nos na tej samej zasadzie co Sinulan. Nie posiadają tylko olejków eterycznych.

A co z eliminacją wirusów i bakterii? To osmotyczne działanie wyciąga wodę nie tylko z komórek błony śluzowej, ale również z potencjalnych bakterii. A wirusy? Wirusy mnożą się wewnątrz naszych komórek, po czym w gotowej wersji opuszczają ją. Taki spray zapewne nieco oczyści nos z nich, ale jeśli to przeziębienie i wirusy już pomknęły do naszego gardła i oskrzeli to na niewiele to się zda. Najlepiej od pierwszych objawów zatem stosować, a jeszcze lepiej profilaktycznie z tego wniosek. W końcu jak już pierwsze objawy się pojawią, to wirusy działają w naszym ciele od około 3 dni...

Czy Sinulan express forte to rewolucja? Na pewno jest to coś innego. Takiego składu nie miał jeszcze żaden inny spray. Ja osobiście jestem zwolennikiem zwykłych wód morskich do nosa do częstego stosowania, ale jeśli ktoś preferuje takie hipertoniczne to czemu nie.

Spray może być stosowany przez dzieci powyżej 12 roku życia.

Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą;)

3 listopada 2015

NaturSept spray

źródło: i-apteka.pl

Rodzina NaturSept dla dzieci powiększa się. Omawiałam już lizaki, zarówno na gardło jak i na kaszel. Teraz czas na nowość, czyli spray dla małych dzieci.

Reklama to ciekawostka sama w sobie. Mama z rocznym dzieckiem jest na wizycie u laryngologa. Dziecko ma podrażnione gardło, ale uśmiecha się uroczo. A pan doktor jak przystało na lekarza specjalistę, w swojej szafce trzyma jedynie spray na gardło NaturSept. Wszystko wygląda solidnie. Dziecko dostaje pyszny spray do gardła, dzięki czemu uśmiecha się szeroko. Mama jest uspokojona, bo preparat zawiera wyciągi roślinne które zna. Lekarz też zadowolony, bo nie musi dawać małemu lizaka (od 3 roku życia).

Jak wyglądałaby rzeczywistość? Mama trafiłaby do pediatry. Może, jakby dziecko miało problemy laryngologiczne, po kilku miesiącach załapałaby się do lekarza specjalisty na konsultację. Wątpliwe, czy specjalista chciałby rozprawiać nad zaletami lizaków tudzież sprayu do gardła dla dziecka. I na pewno nie miałby w szafce kilku opakowań omawianego preparatu, tylko wszystkie specjalistyczne przyrządy potrzebne do jego specjalistycznej roboty:)

Skład preparatu NatuSept spray:


  • wyciąg suchy z porostu islandzkiego
  • płynny koncentrat soku z aloesu
  • ekstrakt gęsty z korzenia prawoślazu
  • aromat wiśniowy
  • substancje pomocnicze: woda, glicerol, chlorek benzalkoniowy

Ziołowe składniki preparatu mają działanie powlekające błonę śluzową gardła. Jest to dobre rozwiązanie, gdy gardło jest przesuszone i podrażnione. Sprawdzi się także przy suchym, męczącym kaszlu. Taki kaszel często wynika właśnie z przesuszenia błon śluzowych. Do tej pory w formie sprayu do gardła były tylko preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. Czyli Tantum verde i jego tańsze, polskie wersje.

Produkt sam w sobie jest dobrym rozwiązaniem, jednak czy dojrzymy u małego dziecka, które jeszcze nie mówi, że ma podrażnione gardło? Zazwyczaj od pediatry dowiemy się, że już coś się dzieje. Wtedy chyba lepiej już konkretnie zadziałać. Ale na napady kaszlu, jeśli to jest po infekcji, czemu nie.

W związku z tym, że preparat ma właściwości powlekające nie zaleca się pić do 30 minut po jego aplikacji. Można stosować u dzieci od 1 roku życia.

Powrócę jeszcze na chwilę do wersji tego preparatu dla dzieci od 3 roku życia, czyli lizaków. Wielu rodziców lubi kupować te lizaki na sztuki, jak zwykły słodycz. Co mogę powiedzieć. Jeden lizak za wiele nie zdziała, po to ktoś pakuje je np po 8, żeby była to kuracja. Jak tych lizaków słodyczem nie nazwę. Nie ma co kreować złych nawyków, że lizak z apteki to słodycz, bo potem każdy lek z apteki będzie traktowany jako niegroźny. No bo co taki słodki syrop, albo tabletka do ssania mogą zdziałać niebezpiecznego? 

I ciekawostka na koniec. Lekarz występujący w reklamie jest prawdziwym lekarzem laryngologiem. Do tego pisarzem. Napisał książkę "Doktor śmierć". Przeczytam:)