Wszystkie publikowane na blogu opinie są opiniami subiektywnymi.

Szukaj na tym blogu

26 lutego 2014

Ibuprom z inhibitorem COX



Od pewnego czasu w telewizji można natrafić na reklamę środka przeciwbólowego z "nowym", tajemniczym składnikiem. Chodzi oczywiście o Ibuprom z inhibitorem COX.
Czym jest ten tajemniczy inhibitor? I jak to się stało, że dopiero teraz się o nim wspomina? Czyżby był czymś nowym? I czy to ma wpływ na moc leku?
COX, to skrót od enzymu Cyklooksygenazy. Cyklooksygenaza bierze udział w powstawaniu mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn, prostacyklin, tromboksanu). Owe mediatory odpowiadają za wszystkie nieprzyjemne objawy stanu zapalnego: zwiększoną przepuszczalność naczyń, powstawanie obrzęku, zwiększoną wrażliwość receptorów bólu na neuroprzekaźniki. Co zatem robi inhibitor COX? Hamuje rozwój stanu zapalnego i działa przeciwbólowo.
Inhibitory COX, to szeroka grupa leków, do których między innymi należy Ibuprofen, czyli.....substancja czynna Ibupromu ;)
Podsumowując, na potrzeby reklamy stworzono hasło przykuwające uwagę, a będące tzw. "masłem maślanym". Czyli mamy Ibuprom z Ibuprofenem.
Nie tylko my zwróciliśmy uwagę, na tą reklamę. Zachęcamy do obejrzenia:



23 lutego 2014

Lekarz w reklamie

źródło: http://www.humoraptekarski.pl/ha/ufaj/

21 lutego 2014

Najczęściej reklamowane leki


Dziś prezentujemy bardzo ciekawe zestawienie 10 najczęściej reklamowanych leków w 2013 roku.
Chyba najciekawszą obserwacją, jest fakt, że 9 z 10 prezentowanych preparatów działa przeciwbólowo. Inna obserwacja to fakt, że 9 z 10 preparatów ma status leku, a 1 suplementu diety (* Linea).

Do jakich luźnych wniosków można dojść na podstawie zestawienia według nas? 

1. Duża grupa Polaków cierpi na różnego rodzaju bóle, wymagające zastosowania leku przeciwbólowego.

albo

2. Duża grupa Polaków nadużywa leków przeciwbólowych (między innymi dzięki magii reklam).

Warto jeszcze dodać, że "czołówka" rankingu, czyli Nurofen, Ibum oraz Ibuprofen zawierają tą samą substancję czynną: Ibuprofen.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą:)




16 lutego 2014

Jedyny naturalny magnez! Neomag



Zacznę od reklamy, która przewija się w telewizji od dobrych kilku miesięcy. Pewnie większość z was spotkała się z "jedynym naturalnym magnezem" o genialnej wchłanialności. Przyjrzyjmy się bliżej gamie Neomagów, których jest naprawdę dużo:


  • Neomag Stres
  • Neomag Young
  • Neomag Skurcz
  • Neomag Senior
  • Neomag Sport
  • Neomag dla pijących kawę
  • Neomag przemęczenie
  • Neomag forte
  • Neomag cardio

Głównym składnikiem każdego z tych preparatów jest węglan magnezu. Co wiemy o węglanach? Są solami nieorganicznymi słabych kwasów. W wyższych dawkach działają jak środki przeczyszczające.
Aby magnez dobrze się wchłaniał, powinien być dostarczany w postaci soli, aby łatwo przeszedł w postać jonów i mógł się wchłonąć. Tlenki nie dysocjują na jony tak łatwo. Porównując związki, pod względem łatwości oddawania jonów metali w organizmie człowieka mamy:

1. Sole organiczne (mleczany, cytryniany, asparginiany) [najlepsze wchłanianie magnezu]
2. Sole nieorganiczne (węglany) 
3. Tlenki [najgorsze wchałanianie]

W świecie ludzi zabieganych, pijących duże ilości kawy, zestresowanych, albo po prostu młodych, starych, aktywnych, przemęczonych preparaty z magnezem cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy jest sens zatem kupować produkt, który wchłania się średnio,a kosztuje względnie dużo w porównaniu z lepszymi produktami?
Według mnie nie. Trzeba przyznać, że kampania reklamowa jest mocna, reklama chwytliwa, a gama produktów szeroka i przyciągająca oko. A co do hasła: "bardzo dobra wchłanialność", cóż, polecam bystrym obserwatorom zobaczyć, że na dole ekranu pojawia się informacja odnosząca się do tej wchłanialności: "* w porównaniu z Neomag Forte". Tyle.

PRAWDA: w naturze magnez często występuje w postaci magnezu, jako skała:)
FAŁSZ: wysoka wchłanialność. 

Przed spożyciem produktu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą;)