Strony

12 lipca 2016

Uruchom własną fabrykę witaminy D!



Czy wiesz, że możesz zrobić coś dobrego dla siebie? Coś dobrego dla swojego zdrowia. Jest lato, słońce zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Czemu by tego nie wykorzystać? Połączmy przyjemne z pożytecznym.

Wraz z koleżanką farmaceutką, autorką profilu Stop reklamom leków i suplementów na facebooku, wspólnie łączymy siły aby przekazać naszym czytelnikom, że witamina D jest ważna. Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju, jesteśmy narażeni na niedobory tej właśnie witaminy. Jej suplementacja jest ważna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jednak obecnie mamy lato. Wykorzystajmy to:) To świetny czas na uruchomienie własnej fabryki witaminy D. To proste!

1. Czym jest witamina D?

Najprościej mówiąc, jest to grupa związków o budowie sterydowej. Jest jedną z witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach. W naturze występuje w postaci witaminy D2 (ergokalcyferol) w produktach pochodzenia roślinnego lub w postaci witaminy D3 (cholekalcyferol) w produktach pochodzenia zwierzęcego.

2. Dlaczego mamy niedobory?

Wynika to z położenia geograficznego. Szacuje się, iż u około 90% mieszkańców Europy występują niedobory tego związku. Witamina D jest jednym z nielicznych związków, które organizm człowieka może syntezować. Potrzebuje jednak do tego określonej długości fal słonecznych. W Polsce jest to możliwe od końca kwietnia do początku września, w dni słoneczne- czyli przez około 4 miesiące w roku. Aby naturalna synteza miała miejsce, powinniśmy na ekspozycję słoneczną wystawić 20% ciała nie zabezpieczonego filtrami UV. Wystarczy już 15-20minut, aby wyprodukować około 90% potrzebnej ilości witaminy D.

źródło: http://www.ratuj-z-nami.pl/wp-content/uploads/2013/01/podzia%C5%82-procentowy.png

3. Jak uruchomić naturalną fabrykę witaminy D?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia długość fal słonecznych. W dni słoneczne, w godzinach 10-15:00 wystarczy wyjść na słońce i cieszyć się latem. Wystarczy 15-20 minut. Nie mówię tu o długim opalaniu. O ile nie ma przeciwwskazań, przez taki krótki okres czasu należy wystawić skórę na słońce. Wiadomo, gdy planujemy opalanie, filtry przeciwsłoneczne będą jak najbardziej wskazane, aby nie doszło do poparzeń, ale także by zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym promieniowaniem.

4. Kto powinien uruchomić naturalną fabrykę witaminy D?

Każda osoba. Jeśli można coś zrobić w prosty i przyjemny sposób i nie mamy przeciwwskazań, warto poświęcić kwadrans dziennie aby odetchnąć świeżym powietrzem, najlepiej dołączyć do tego także krótki spacer i recepta na dobre samopoczucie gotowa. Wbrew pozorom, tryb życia wielu ludzi doprowadza także do powstawania niedoborów witaminy D. W lecie większość dnia spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, przemieszczamy się autem, a nie na piechotę, albo po prostu w godzinach 10-15:00 najzwyczajniej w świecie pracujemy. Dlatego warto sobie uświadomić, jak niewiele trzeba do syntezy.

5. Kiedy rozpocząć suplementację?

Nie każdy może na słonko wyjść. Niektóre osoby z jasną karnacją muszą bardzo uważać latem i zazwyczaj stosują filtry UV o wysokich wartościach. Sens suplementacji jest wyraźny od początku września do końca kwietnia czyli w miesiącach, gdy znów położenie geograficzne wpływa na brak możliwości naturalnej syntezy witaminy D. Warto skonsultować wtedy z lekarzem bądź farmaceutą, jaka dawka witaminy D będzie dla nas dobra. I czy jest w ogóle potrzeba suplementacji. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo preparatów, które pomogą nam uporać się z brakami tego związku. Nawet reklamy farmaceutyczne prześcigają się oferując co raz to "lepsze" wersje tej witaminy. Wydaję mi się, że warto pamiętać, iż suplementy diety nie są dobrym wyborem. Zwłaszcza, gdy mamy także na rynku leki OTC.

6. Jak dawkować witaminę D?

Gdy już zamkniemy naszą własną fabrykę witaminy D, po okresie letnim, warto zaznajomić się z poniższą tabelą sugerowanych dawek dobowych:

  • noworodki, niemowlęta 400 IU
  • dzieci 1-18 400 IU, dzieci z nadwagą i otyłością 800-1000 IU
  • dorośli 800-1000 IU a według innych danych 2000 IU
  • dorośli, osoby z nadwagą, otyłe 4000 IU
  • kobiety w ciąży 800-1000 IU
Każdy z nas jest inny, dlatego są to dawki sugerowane. W przypadku dużych niedoborów warto przebadać stężenie witaminy D we krwi i skonsultować dawkę z lekarzem.

7. Kiedy wychodzenie na słońce nie jest wskazane?

Jednym z przeciwwskazań są leki stosowane podczas terapii. Niestety ale część z nich może wywołać tzw efekt fototoksyczny. Osoby stosujące następujące leki, powinny unikać przebywania na słońcu:


  • leki przeciwbakteryjne: azytromycyna, ciprofloksacyna, doksycyklina, kotrymoksazol, nitrofurantoina, tetracyklina
  • leki przeciwgrzybicze: gryzeowulfina, itrakonazol, ketokonazol, terbinafina
  • leki przeciwpasożytnicze: chinina, chinidyna, chlorochina
  • leki przeciwbólowe: ibuprofen, indometacyna, diklofenak, ketoprofen, naproksen, piroksykam
  • leki przeciwcukrzycowe: glipizyd, metformina
  • leki przeciwnadciśnieniowe i krążeniowe: amilorid, amiodaron, atenolol, bisoprolol, kaptopryl, diltiazem, enalapryl
  • leki psychotropwe, uspokajaące i nasenne: amitryptylina, doksepina, haloperydol, karbamazepina, promazyna, prometazyna
  • leki przeciwalergiczne: astemizol, cetyryzyna, loratatdyna, prometazyna




Źródła:
[1] Dittfeld A., Gwizdek K., Wielokierunkowe działanie witaminy D, Praca poglądowa, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2014,68,1
[2]„Witamina D – działanie, niedobory, suplementacja u pacjentów w różnym wieku”, K.,  Duszyńska – Polus, Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna, 2015 http://www.woia.pl/dokumenty/Witamina%20D-1.pdf
[3] Charzewska J i in. Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Portal Medycyna Praktyczna;http://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/show.html?id=49024 
[4] http://www.radoslawspiewak.net/2009-3.pdf


10 komentarzy:

  1. "Każdy powinien"? A co z osobami stosującymi leki które mogą powodować reakcje fotoalergiczne? Przydałby się osobny akapit o tym (przy jakich lekach nie wolno się opalać, i tak dalej)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ile nie ma przeciwwskazań - taka jest dalsza część tej informacji. Faktycznie akapit o lekach i efekcie fotoalergicznym to dobry pomysł. Niedługo go dodam:)

      Usuń
  2. Jakie leki są dostępne bez recepty? Mam zalecenie na wit D z wit K i wapnem, a suplementów się boję :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wit.D - Vigantoletten, wapń - Calperos. Z witaminą K jest trudniej. Można jeszcze popytać o preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego

      Usuń
  3. A cóż z IZotekiem? Czy warto podczas jego stosowania stosować bit. D?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej kwestii lepiej zapytać lekarza prowadzącego, który zalecił ten lek.

      Usuń
  4. Ciągle słyszę, że powinnam uzupełniać witaminę D, ale nadal nie jestem przekonana czy muszę to robić, do tej pory nikt nie nagłaśniał tej sprawy i nagle łup, wszystkim brakuje witaminyD?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto zatem zrobić badania laboratoryjne i określić swój poziom witaminy D. Może się okazać, że u Pani jest w normie. Od końca września do początku kwietnia, ze względu na szerokość geograficzną nie syntezujemy tej witaminy sami, stąd mogą pojawić się jej braki.

      Usuń
  5. Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze jest wspomnieć, że choroby autoimmunologiczne - głównie sarkoidoza - mogą powodować bardzo duże wahania wit. D w organizmie. Zatem jeżeli już brać to TYLKO pod baczną kontrola lekarza. Nadmiar każdej witaminy może być o wiele bardziej szkodliwy, niż jej niedobór. Może coś na ten temat na blogu?

    OdpowiedzUsuń