Strony

16 maja 2014

Hepa...Hepa....Hepaslimin



Długo myślałam co wybrać do następnego posta. Kilka dni przechadzałam się wśród półek aptecznych w poszukiwaniu natchnienia. Wybór padł na nowość. Nowy preparat, który nie wiadomo było gdzie ustawić. Czy w kategorii "wątroba i trawienie" czy "odchudzanie"?

Mowa o suplemencie diety Hepaslimin. Reklama tegoż preparatu zachęca do zmiany dotychczas stosowanego preparatu na wątrobę na rzecz nowego, lepszego. Lepszego, dlatego, że wspomaga odchudzanie. Pan w spocie podpytuję żonę o nazwę preparatu "Hepa...hepa...". mi osobiście kojarzy się z filtrem HEPA, ale to zboczenie zawodowe;-) Oczywiście, że wiadomo do jakiego preparatu konkurencyjnej firmy reklama się odnosi. Osobiście nie lubię w reklamach odnośników i porównań do innych produktów. Jest to dość agresywna metoda, a inna rzecz, że te porównania zazwyczaj nie mają większego sensu.

Zerknijmy na skład Hepaslimin:


  • L- asparaginian L-ornityny
  • cholina
  • wyciąg z ziela karczocha
  • wyciąg z korzenia cykorii
  • wyciąg z ostryżu długiego
  • wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego
Teraz pozwolę sobie przyczepić się do objaśnień producenta, co do działania poszczególnych składników. Pomińmy ornitynę, cholinę, karczocha i cykorię. Bardziej zaintrygował mnie wpis:
  • wyciąg z ostryżu długiego zapobiega gromadzeniu się tłuszczu
Po części prawda, po części za ogólnie ujęte. Zapewne celowy zabieg, aby zwykły odbiorca był przekonany, że ostryż zapobiegnie gromadzeniu się tłuszczu np.na biodrach....
Ostryż, to inaczej kurkuma. Jest to znany surowiec leczniczy. Do jego efektów farmakologicznych można zaliczyć pobudzanie wytwarzania żółci, opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Żółć bierze udział w trawieniu tłuszczy z pożywienia. Także preparat jak najbardziej wspomoże trawienie ciężkostrawnych posiłków, ale czy pomoże na odchudzanie?

  • wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego przyczynia się do rozkładu lipidów i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała
Czyżby?! To niezwykle interesujące, bo do tej pory znałam ostrokrzew paragwajski (Mate) jako surowiec pobudzający (ze względu na zawartość kofeiny), moczopędny i odprężający mięśnie gładkie (wg."Rośliny lecznicze świata B. van Wyk, M.Wink"). To co z tym odchudzaniem?

Może, jak będziemy jeść mniej, dołączymy do tego regularną aktywność fizyczną oraz Hepaslimin to schudniemy;-)

Podsumowując dzisiejszy wywód:

PRAWDA: wspomaganie trawienia, regeneracja wątroby
FAŁSZ: odchudzanie oraz informacja o działaniu składników preparatu.

Przed spożyciem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ;-)



6 komentarzy:

  1. Dziękuję za informację. Przydała się. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Zobaczylem ten preparat u tesciowej i od razu wiedzialem ze to lipa ale musialem sie upewnic i teeaz juz wiem. A o suplementach tez Pani pisze?

    OdpowiedzUsuń
  3. Z reguły, do reklam „leków” podchodzę z dużym dystansem, a ten wpis potwierdza moje wątpliwości. Z podziękowaniami!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wlasnie przed chwila oglądałam reklamę tego preparatu i nawet przeszło mi przez głowę , ze moze spróbuje. Na szczescie odnalazłam te stronę i przeszła mi ochota na próbowanie. Dziekuje :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. czytajac opis wsrod zielarskich roslin odnosnie Ostrokrzew paragwajski-dzialanie -miedzy innymi : zmniejszyć uczucie głodu,oczyszcza organizm z ciężkich metali i toksyn,działa odchudzająco,wiec uwazam ze nie jest chyba jednak przereklamowany

    OdpowiedzUsuń
  6. Mnie najbardziej rozbroiło dawkowanie - 6 tabletek dziennie, a opakowanie zawiera 30 :)

    OdpowiedzUsuń