Tym razem napiszę o hicie, który bije rekordy popularności w aptekach. Nawet można się pokusić o stwierdzenie, że ostatnimi czasy (czyli od kiedy pojawiły się spoty reklamowe) najczęściej pytano o Scholl spray do usuwania kurzajek i brodawek. W reklamie pada hasło "skuteczny, łatwy i prosty sposób usuwania brodawek i kurzajek, oparty o metodę zamrażania ciekłym azotem".
W zeszłym tygodniu zdemaskowaliśmy preparat Undofen krioterapia, który z ciekłym azotem za wiele nie miał wspólnego. Obawiam się, że nawet samego azotu w nim nie uświadczymy. Zobaczmy zatem co wchodzi w skład środka, który oparty jest o metodę zamrażania ciekłym azotem. Samo zdanie już sugeruje, że chodzi azot. Ale czy na pewno producent pokusiłby się o udostępnienie bez recepty preparatu z ciekłym azotem, dostępnego dla wszystkich? I reklamowanego jako łatwy i prosty sposób?
Scholl spray do usuwania brodawek i kurzajek, skład:
- eter dimetylowy
- propan
- izobutan
No i tyle jeśli chodzi o ciekły azot.Według artykułu amerykańskich naukowców (link na dole) eter dimetylowy stosuje się w domowym leczeniu kurzajek i brodawek. Substancja ta w połączeniu z gazami nośnymi aerozolu (propan, izobutan), umieszczony na skórze szybko paruje, co daje uczucie zimna. Minusem takiej terapii jest jednak fakt, że temperatura jaką osiąga eter dimetylowy jest znacznie wyższa niż ciekłego azotu stosowanego na skórze (ciekły azot wrze w temperaturze -195 stopni Celsjusza). Według artykułu terapia ciekłym azotem jest najefektywniejsza, jednak nawet ona wymaga kilku powtórzeń. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju kurzajki. Zaleca się natomiast domową terapię z wykorzystaniem kwasu salicylowego.
Reklama zachęca nas do usuwania brodawek nawet na szyi. Uważam, że jest to troszkę kontrowersyjny pomysł. Sądzę, że samemu ciężko będzie precyzyjnie zastosować spray na taką okolicę ciała. Inną rzeczą są przeciwwskazania: cukrzyca oraz problemy z krążeniem.
Niestety nie należę do zwolenników takich wynalazków jak Scholl spray na kurzajki. Sądzę, że koszt takich preparatów jest za duży w stosunku do wątpliwych efektów. Zachęcam za to do wizyty u dermatologa:-) Takie sprawy lepiej załatwiać pod okiem fachowca.
PRAWDA: usuwanie kurzajek,ale mało efektywne
FAŁSZ: sugerowanie, że produkt ma cokolwiek wspólnego z ciekłym azotem
Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą;-)
A dla dociekliwych link do artykułu: http://www.medscape.com/viewarticle/505452