źródło: apetizer.pl
Wielu czytelników sugerowało abym zajęła się tą reklamą. Jestem zdziwiona, że umknęła ona mojej ocenie. Był już Wzrostan, Limitki czy Tulleo. Sądzę, iż warto przyjrzeć się temu syropowi i rozwiać pewne wątpliwości. Raczej nie rozwieje tych czy warto go podawać dziecku czy nie, ale postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy ten syrop ma szansę zadziałać?
Reklama pokazuję zatroskaną matkę, której bardzo zależy na zdrowym żywieniu rodziny. Jednak dziecko odmawia jedzenia zdrowych posiłków, za to w sklepie "przykleja" się do alejek ze słodyczami i chipsami. Ale po podaniu Apetizera wszystko się zmienia. Dziecko grzecznie zjada (wyjątkowo apetycznie wyglądający makaron) obiad a także wszystkie posiłki podawane przez mamę. Ma siłę, je zdrowo i prawidłowo się rozwija.
Skład syropu Apetizer na 10ml:
- ekstrakt z owoców anyżu 16,7 mg
- ekstrakt z mięty pieprzowej 16,7 mg
- ekstrakt z korzenia cykorii 16,7 mg
- ekstrakt z owoców kopru 11,0 mg
- wyciąg z owoców grejpfruta 7,5 mg
- tiamina (wit B1) 0,64 mg
- ryboflawina (wit B2) 0,73 mg
- witamina B6 0,84 mg
- niacyna 6,8 mg
- kwas foliowy 169 mikrogram
- kwas pantotenowy 3,9 mg
- biotyna 57,2 mikrogram
- witamina B12 0,45 mikrogram
- witamina C 22,9 mg
Dla dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się podawać 5ml syropu dwa razy dziennie.
Anyż, Mięta i Koper to zioła o działaniu rozkurczowym, wiatropędnym. Pomocne są w niestrawnościach. Mięta dodatkowo działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Poprawia także nieprzyjemny smak innych ziół. Grejfrut również poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie soków trawiennych.Cykoria to środek gorzki, który pobudza żołądek do wydzielania soków i wpływa na pobudzenie apetytu. Dodatkowo w składzie znajduje się kompleks witamin z grupy B oraz witamina C.
Ze względu na obecność surowca goryczowego, jakim jest cykoria uważam, że syrop poprzez wpływ na wydzielanie soków żołądkowych, będzie przyczyniał się do poprawy apetytu. Dodatkowe ziołowe komponenty poprzez działanie rozkurczowe i żółciopędne poprawią trawienie. Sądzę, że można by dodać tutaj jeszcze jakiś surowiec gorzki, na przykład gorzką pomarańczę.W przypadku podawania dziecku tego syropu najlepiej odstawić wszelkie multiwinamy jakie podajemy niejadkowi na wzmocnienie. W takim wypadku, gdy syrop uzupełnia w około 50% ich dzienne zapotrzebowanie, a dziecko z pożywieniem spożywa resztę, łatwo o nadmiar. Który tak samo jak niedobór, jest szkodliwy.
A teraz kwestia preparatu Apetizer Senior. Czy zawiera coś innego w składzie? A może więcej? Otóż ma bardzo podobny skład, porównując zawartości na 10 ml syropu. Zawartości wyciągów ziołowych są takie same. Różnice tak naprawdę dotyczą jedynie zawartości witamin. Jedynie dawkowanie jest inne. Osoba starsza powinna spożyć 20 ml syropu dziennie.
źródło: moje własne :)
W przypadku osób starszych bardziej od witamin niepokoi mnie jednak wyciąg z owoców grejfruta znany ze swojego wpływu na metabolizm wątroby. Osoby starsze przyjmują wiele leków, z których niektóre mogą wchodzić z grejpfrutem w interakcje. Może lepiej pomyśleć tutaj nad mieszanką ziołową do picia? Jeśli u osób starszych problemy z apetytem związane są z problemami z żołądkiem, na przykład chorobą wrzodową wtedy środki goryczkowe nie są wskazane do stosowania, ponieważ podrażniają żołądek. Na pewno w przypadku cięższych chorób przed podaniem syropu skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Oba syropy występują także w postaci kropli. Jest to dogodna forma dla tych, co syropów nie lubią a także dla tych co chcą ograniczyć ilość podawanego cukru.
Przed podaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą:)