Strony

21 marca 2016

Apetizer - by niejadek zjadł obiadek

źródło: apetizer.pl

Wielu czytelników sugerowało abym zajęła się tą reklamą. Jestem zdziwiona, że umknęła ona mojej ocenie.  Był już Wzrostan, Limitki czy Tulleo. Sądzę, iż warto przyjrzeć się temu syropowi i rozwiać pewne wątpliwości. Raczej nie rozwieje tych czy warto go podawać dziecku czy nie, ale postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy ten syrop ma szansę zadziałać?

Reklama pokazuję zatroskaną matkę, której bardzo zależy na zdrowym żywieniu rodziny. Jednak dziecko odmawia jedzenia zdrowych posiłków, za to w sklepie "przykleja" się do alejek ze słodyczami i chipsami. Ale po podaniu Apetizera wszystko się zmienia. Dziecko grzecznie zjada (wyjątkowo apetycznie wyglądający makaron) obiad a także wszystkie posiłki podawane przez mamę. Ma siłę, je zdrowo i prawidłowo się rozwija.



Skład syropu Apetizer na 10ml:


  • ekstrakt z owoców anyżu 16,7 mg
  • ekstrakt z mięty pieprzowej 16,7 mg
  • ekstrakt z korzenia cykorii 16,7 mg
  • ekstrakt z owoców kopru 11,0 mg
  • wyciąg z owoców grejpfruta 7,5 mg
  • tiamina (wit B1) 0,64 mg
  • ryboflawina (wit B2) 0,73 mg
  • witamina B6 0,84 mg
  • niacyna 6,8 mg
  • kwas foliowy 169 mikrogram
  • kwas pantotenowy 3,9 mg
  • biotyna 57,2 mikrogram
  • witamina B12 0,45 mikrogram
  • witamina C 22,9 mg

Dla dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się podawać 5ml syropu dwa razy dziennie.

Anyż, Mięta i Koper to zioła o działaniu rozkurczowym, wiatropędnym. Pomocne są w niestrawnościach. Mięta dodatkowo działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Poprawia także nieprzyjemny smak innych ziół. Grejfrut również poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie soków trawiennych.Cykoria to środek gorzki, który pobudza żołądek do wydzielania soków i   wpływa na pobudzenie apetytu. Dodatkowo w składzie znajduje się kompleks witamin z grupy B oraz witamina C.

Ze względu na obecność surowca goryczowego, jakim jest cykoria uważam, że syrop poprzez wpływ na wydzielanie soków żołądkowych, będzie przyczyniał się do poprawy apetytu. Dodatkowe ziołowe komponenty poprzez działanie rozkurczowe i żółciopędne poprawią trawienie. Sądzę, że można by dodać tutaj jeszcze jakiś surowiec gorzki, na przykład gorzką pomarańczę.W przypadku podawania dziecku tego syropu najlepiej odstawić wszelkie multiwinamy jakie podajemy niejadkowi na wzmocnienie. W takim wypadku, gdy syrop uzupełnia w około 50% ich dzienne zapotrzebowanie, a dziecko z pożywieniem spożywa resztę, łatwo o nadmiar. Który tak samo jak niedobór, jest szkodliwy.

A teraz kwestia preparatu Apetizer Senior. Czy zawiera coś innego w składzie? A może więcej? Otóż ma bardzo podobny skład, porównując zawartości na 10 ml syropu. Zawartości wyciągów ziołowych są takie same. Różnice tak naprawdę dotyczą jedynie zawartości witamin. Jedynie dawkowanie jest inne. Osoba starsza powinna spożyć 20 ml syropu dziennie.

źródło: moje własne :)

W przypadku osób starszych bardziej od witamin niepokoi mnie jednak wyciąg z owoców grejfruta znany ze swojego wpływu na metabolizm wątroby. Osoby starsze przyjmują wiele leków, z których niektóre mogą wchodzić z grejpfrutem w interakcje. Może lepiej pomyśleć tutaj nad mieszanką ziołową do picia? Jeśli u osób starszych problemy z apetytem związane są z problemami z żołądkiem, na przykład chorobą wrzodową wtedy środki goryczkowe nie są wskazane do stosowania, ponieważ podrażniają żołądek. Na pewno w przypadku cięższych chorób przed podaniem syropu skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Oba syropy występują także w postaci kropli. Jest to dogodna forma dla tych, co syropów nie lubią a także dla tych co chcą ograniczyć ilość podawanego cukru.

Przed podaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą:)

16 marca 2016

Ranking Tranów

Czy zastanawialiście się jaki tran jest najlepszy? Muszę przyznać, że ja się zastanawiałam wielokrotnie. W końcu dość często w aptece proszono mnie o rekomendację najlepszego w mojej opinii preparatu. Dostałam dziś raport sporządzony przez Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI). Jednym z obszarów działalności Centrum jest Instytut Jakości JCI, niezależny ośrodek badawczy, którego misją jest budowanie świadomości społecznej poprzez edukację i dostarczenie konsumentowi rzetelnych informacji na temat kosmetyków, suplementów diety i zdrowej żywności. Badania zostały sfinansowane ze środków własnych Instytutu, dzięki temu są niezależne. Nie ukrywam, że misja ta jak najbardziej jest zgodna z tematyką mojego bloga jak i chęcią przekazywania informacji potencjalnym pacjentom odwiedzającym apteki.

Ocenie poddane zostały produkty zawierające kwasy omega-3 i cieszące się popularnością. Badania przeprowadzono w akredytowanych laboratoriach badawczych. Do analizy wybrano 8 preparatów:


  1. Gold Omega-3 (Olimp Laboratories)
  2. Kidabion omega-3 + witaminy A,D,E,C (Merck)
  3. Möllers tran norweski o aromacie cytrynowym (Orkla Health)
  4. Omega cardio + czosnek (Holbex)
  5. Tran islandzki smak neutralny (Lysi)
  6. Tran Sanostol (Takeda Pharma)
  7. Tran skandynawski Havet (Aflofarm)
  8. Tran suplement diety (olej z wątroby dorsza) Gal
Kryteria do oceny:

  • zawartość kwasów omega-3
  • zawartość witamin A, D, E
  • zgodność ilości witamin do deklaracji producenta
  •  liczba nadtlenkowa 
  • zawartość metali ciężkich
  • koszt jaki musi ponieść konsument w przeliczeniu na pojedynczą dawkę



źródło: materiały Intytutu Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/

Podsumowanie wyników prezentowanych w tabeli w opinii JCI:

"Chociaż różne produkty wygrywały w poszczególnych kategoriach rankingu, w ostatecznym rozrachunku największą liczbę punktów zdobył „Mӧller’s Tran Norweski o Aromacie Cytrynowym” (Orkla Health). Preparat ten miał zarówno wysoką zawartość długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 (najwyższą zawartość DHA, drugą w kolejności zawartość EPA), jak i witaminy D3 w zalecanej dziennej dawce. O jego zwycięstwie zadecydowała też dobra zgodność deklarowanej zawartości kwasów EPA i DHA oraz witaminy E z wartościami deklarowanymi przez producenta, co zapewniło mu przewagę nad drugim w rankingu suplementem „Tran Sanostol Owocowy Smak” (Takeda Pharma), który miał bardzo zbliżoną rzeczywistą zawartość EPA, DHA
i witaminy D3. Wysoką pozycję w rankingu uzyskał produkt pod nazwą „Gold Omega-3” (Olimp Laboratories), który charakteryzował się dużą zawartością kwasów omega-3 (EPA) oraz zawierał najwięcej witaminy E spośród wszystkich analizowanych przez nas produktów. Najwyższymi parametrami świeżości produktów charakteryzowały się „Tran Islandzki o smaku naturalnym” (Lysi), oraz „OmegaCardio+Czosnek” (Holbex), które uzyskały najniższe wartości liczby nadtlenkowej. Nasze badanie pokazało ponadto, że najkorzystniejszym wyborem jeśli chodzi o koszt produktu, okazały się na równi „Tran Skandynawski” (Havet), „Tran Olej z Wątroby Dorsza” (Gal), oraz „Gold Omega-3” (Olimp Laboratories)." - Instytut Jakości JCI "Co w tranie piszczy?" "

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Instytut pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń, wykazały, że analizowane produkty spełniają rygorystyczne normy dopuszczalnych poziomów metali ciężkich (ołowiu, kadmu, miedzi,arsenu, rtęci). Ryby żyjące w środowisku morkich, mają zdolnośc akumulacji zanieczyszczeń w tkance tłuszczowej, kontrola jakości tłuszczów rybich pod kątem zawartości metali ciężkich , pestycydów i innych organicznych zanieczyszczeń jest szczególnie istotna przy produkcji tranów.

Cieszę się, że bada się takie produkty, z których większość jest suplementami diety. Dzięki temu dowiadujemy się więcej na temat ich składów, zgodności i jakości w porównaniu z preparatami konkurencyjnymi. Mam nadzieję, że więcej takich raportów trafi w moje ręce i będę mogła się dzielić nimi z wami, czytelnikami.

Do artykułu wykorzystałam dane uzyskane dzięki uprzejmości: